Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.01.2025 10:25 Publikacja: 07.12.2024 18:58
Szefowa KE Ursula von der Leyen, prezydent Urugwaju Luis Lacalle Pou i prezydent Argentyny Javier Milei
Foto: Mauricio Zina/Bloomberg
Uznała, że ta umowa jest lepsza od wersji z 2019 r. i bardziej chroni interesy rolników europejskich. Najważniejsze zobowiązania stron dotyczą zaniepokojenia o zmiany klimatu wymienione w porozumieniu paryskim i wyrębu lasów (strony zobowiązały się zaprzestać go do 2030 r.). Nowa wersja traktatu zostanie opublikowana w najbliższym tygodniu.
W 2021 r. Komisja Europejska ogłosiła ostateczny raport o konsekwencjach ekonomicznych. społecznych, środowiskowych i dot. praw człowieka części handlowej traktatu. Rozważono w nim dwa scenariusze: konserwatywny i ambitny. Pierwszy zakładał zniesienie 90 proc. ceł na towary przemysłowe i i 80 proc. na płody rolne, drugi zniesienie wszystkich ceł.
Jest środa, 8 stycznia – na „Twój Biznes” codzienny podcast gospodarczy „Rzeczpospolitej” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj porozmawiamy o pół miliarda złotych na program NAREW, zmianach w polityce moderacji Facebooka, planach Trumpa wobec sojuszników oraz umowie na dostawy rumuńskiego gazu do Niemiec.
W ubiegłym roku niemiecki parlament wydał zgodę na realizację 97 projektów zbrojeniowych, których wartość przekracza 25 mln euro. Rok temu było ich zaledwie 55. To oznacza, że w 2024 r. posłowie zgodzili się na zakupy uzbrojenia za ponad 45 mld euro.
Wozy bojowe Borsuk to pewnik, czołgi K2 mają szanse, a okręty podwodne to „sprawa honoru”. Mimo że także w tym roku podpiszemy kilka dużych umów na nowe uzbrojenie, to czas wielkich kontraktów podpisywanych co kilka tygodni już raczej za nami.
W ostatnim dniu grudnia Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało środki na inwestycje w trzech spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To pierwszy etap dofinansowania konsorcjum PGZ Narew.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Jest wtorek, 7 stycznia – na nowy odcinek podcastu „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek.
Zniesienie podatków lotniczych, obniżenie opłat za kontrolę lotów, rozwiązanie problemu opóźnień wynikających ze strajków kontrolerów i zniesienie ograniczeń w ruchu - Ryanair opublikował listę postulatów pod adresem rządów krajów unijnych, jeśli chciałyby one rozwijać lotnictwo, turystykę i tworzyć miejsca pracy.
Andrzej Duda wybrał narty w Kluszkowcach zamiast inauguracji prezydencji w Unii, by nie firmować obecnego rządu, a Donald Tusk wybrał szczyt UE w Brukseli, a nie w Warszawie, żeby uniknąć lansowania prezydenta jako gospodarza. Oto Polska polityka w noworocznej pigułce.
Polacy przyzwyczaili się już do tego, że ceny w sklepach są coraz wyższe. I nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić.
Donald Tusk potwierdził, że w sprawach unijnych nie da się ograć. Przynajmniej na naszym, krajowym podwórku.
Ministrowie transportu Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia, które sprawi, że cofnięte prawo jazdy w jednym kraju, będzie w przyszłości obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE. Celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego na poziomie europejskim i skuteczniejsze karanie poważnych wykroczeń drogowych.
Inne opcje padły po trzech miesiącach rozmów koalicyjnych. Teraz prezydent Austrii powierzył tworzenie rządu Herbertowi Kicklowi, szefowi nacjonalistycznej i prorosyjskiej FPÖ.
Karol Nawrocki opuścił oficjalną inaugurację polskiej prezydencji w Unii, by protestować z garstką rolników, najbardziej uprzywilejowaną i roszczeniową grupą interesu. Czy jako prezydent RP też będzie się zachowywał jak Andrzej Lepper?
Z piwnych potentatów Unii Europejskiej tylko Duńczycy przestali wspomagać wojenną kasę Putina. Niemcy i Czechy dostarczają do kraju agresora najwięcej swojego piwa i najwięcej na tym zarabiają. Gonią je browary z Chin. Polskiego piwa też w Rosji nie brakuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas