Trzeba zadbać o kapitał intelektualny. Bez niego naukę i biznes czeka kryzys

Coraz gorsze wskaźniki rodzimej nauki, odpływ talentów, fatalna pozycja w rankingach innowacyjności i problemy firm z cyfryzacją nie napawają optymizmem. Jaka jest pozycja Polski w technologicznym wyścigu?

Publikacja: 06.12.2024 05:19

Aż 66 proc. rodzimych menedżerów IT wskazuje na deficyt wykwalifikowanego personelu. M.in. właśnie p

Aż 66 proc. rodzimych menedżerów IT wskazuje na deficyt wykwalifikowanego personelu. M.in. właśnie przez braki kadrowe odsetek udanych projektów cyfrowych w firmach nad Wisłą to jedynie 11 proc., podczas gdy na świecie 48 proc.

Foto: Yuri Arcurs peopleimages.com

Nauka, która powinna być motorem naszej innowacyjności, ma ewidentny problem. W kontekście budowy gospodarki opartej o nowe technologie, zwłaszcza w erze AI, to bardzo zła informacja.

Skąd taki pesymizm? Oznak kryzysu jest wiele, ale czarę goryczy przelały doniesienia z ostatnich paru dni. Otóż ERC (European Research Council), najważniejsza europejska instytucja przyznająca granty na badania naukowe, opublikowała listę niemal 330 laureatów konkursu, do których trafi 678 mln euro. W tym gronie znalazł się tylko jeden beneficjent z Polski. To wynik, jaki osiągnęły Litwa, Łotwa czy Malta. Dla porównania Niemcy zgarnęli 67 grantów, Hiszpanie – 21, a Czesi – 10. Wyprzedziły nas nawet Finlandia (11) oraz Słowenia (2).

Polska nauka tonie

Jeśli przyjrzeć się uważniej liście ERC, widać pięć polskich nazwisk, tyle że cztery z tych grantów trafiły na zagraniczne uczelnie, czyli tam, gdzie ci naukowcy pracują. To sygnał, że nasi badacze szukają szans poza Polską. Czy będą wyjeżdżać kolejni? Eksperci obawiają się, że ryzyko jest realne. Zjawisko jest niebezpieczne, co obrazują inne dane. Mowa o Highly Cited Researchers 2024 (HCR) – prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców (wskazuje uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1 proc. najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki i w badaniach interdyscyplinarnych). Przez ostatnią dekadę do tego światowego zestawienia rokrocznie trafiało 4-6 nazwisk z naszego kraju. Do dziś. W najnowszym rankingu nie ma ani jednego przedstawiciela z Polski. Są polskie nazwiska, ale – podobnie jak to było w przypadku ERC – chodzi o naukowców afiliowanych przy zagranicznych uniwersytetach.

Fakt, że wypadliśmy ze światowej elity cytowań, to dzwonek alarmowy. Eksperci nie mają wątpliwości – trzeba działać. Według Tomasza Snażyka, prezesa Fundacji Startup Poland, należy podjąć kroki, by nie tylko zatrzymać odpływ talentów, ale też przyciągnąć tych z zagranicy. Rekomendacje m.in. w tej sprawie przedstawił on w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Magnes na nomadów

Globalna rywalizacja o talenty staje się dziś jednym z największych wyzwań dla start-upów i przedsiębiorstw technologicznych. Fundacja Startup Poland podkreśla, że zatrzymanie i przyciąganie wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest kluczowe dla rozwoju ekosystemu innowacji. Stąd postuluje uproszczenie procedur migracyjnych oraz wdrożenie (wzorem m.in. Portugalii) preferencyjnego systemu podatkowego dla ekspatów, tzw. cyfrowych nomadów i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Szczególny nacisk miałby zostać położony na osoby pracujące w kluczowych sektorach, takich jak AI. „Niemniej fundacja stawia również nacisk na zachęty dla polskich talentów do pozostania w ojczyźnie – jak m.in. wdrożenie programów wsparcia rozwoju kariery i ścieżek awansu dla młodych specjalistów, w tym inicjatyw łączących edukację z sektorem technologicznym, czy ułatwienie dostępu do programów grantowych i inkubatorów przedsiębiorczości” – czytamy w rekomendacjach Startup Poland. Snażyk uważa, że takie rozwiązania byłyby w stanie zachęcić talenty do realizacji projektów w naszym kraju.

Paradoksalnie to jednak nie deficyt tzw. kapitału intelektualnego jest największym kłopotem nad Wisłą (Polska pod względem innowacyjności znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w UE, zajmując 25. miejsce na 28 krajów). Dobrze radzimy sobie w kontekście praw własności intelektualnej (generowanych przez proces innowacji), w tym międzynarodowych zgłoszeniach patentowych, zastrzeganiu znaków towarowych oraz rejestracji wzorów użytkowych i przemysłowych – w tej dziedzinie zajmujemy 16. pozycję, pokonując Francuzów, Hiszpanów czy Czechów. – Relatywnie wysoka pozycja Polski w dziedzinie aktywów intelektualnych obiektywnie wskazuje na zjawisko, które jako organizacja współpracująca ze środowiskiem naukowym sami obserwujemy, czyli duży potencjał kraju we wprowadzaniu na rynek produktów i usług opartych o innowacyjne koncepcje i wyniki badań naukowych – komentuje dr Marcelina Firkowska, kierowniczka zespołu przedsiębiorczości akademickiej w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. I dodaje, że problem polega na tym, iż często pomysły wywodzące się z projektów naukowych „nie przystają do aktualnych potrzeb rynku oraz potencjalnych odbiorców”.

Duży deficyt kadr

Polska musi gonić cyfrowych liderów, nie tylko na poziomie nauki, ale i biznesu. Tyle że brakuje zasobów, kompetencji oraz finansowania. Choć to problemy globalne, u nas są mocniej odczuwalne. Dowodzą tego dane Gartnera i firmy Polcom. Wedle tych pierwszych tylko 48 proc. inicjatyw cyfrowych na świecie spełnia zakładane cele. Z kolei, jak szacuje Polcom, ów wskaźnik dla polskich przedsiębiorstw to tylko 11 proc. Badania pokazują, że największą przeszkodą jest brak zasobów ludzkich – aż 66 proc. rodzimych menedżerów IT wskazuje na deficyt wykwalifikowanego personelu.

– Problemy z realizacją planów inwestycyjnych to konsekwencja niewystarczających zasobów kadrowych i konieczności równoczesnego utrzymania bieżących działań operacyjnych. Co więcej, wiele firm zmaga się z długiem technologicznym – rosnącymi kosztami utrzymania przestarzałych systemów IT, które są coraz mniej efektywne – wyjaśnia Robert Czarniewski, wiceprezes Polcom.

Biznes
Box Too Good To Go, czyli nowy pomysł na ratowanie żywności
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biznes
Amerykanie niezadowoleni z decyzji Brukseli. Urzędnikom Trumpa nie podoba się ReArm Europe
Biznes
Prezes PGZ podał się do dymisji
Biznes
Magiczny efekt Donalda Trumpa. Nagle znalazły się pieniądze na obronność
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Jak mocno cła uderzą w Polskę? UE gotowa na starcie handlowe z USA. Przyjaźń Rosji i Chin
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście