Zyski na wojnie: tylko niespełna 10 proc. zachodnich firm zrezygnowało z Rosji

Choć największe unijne koncerny opuściły rosyjski rynek po agresji Kremla na Ukrainę, to setki mniejszych wciąż robią tam interesy życia.

Publikacja: 25.04.2023 16:45

Zyski na wojnie: tylko niespełna 10 proc. zachodnich firm zrezygnowało z Rosji

Foto: Bloomberg

W dniu ataku Rosji na Ukrainę (24 luty 2022 r.), w federacji działało 2400 spółek zależnych i 1400 firm z krajów Unii i G7. Do końca 2022 r. biznes z agresorem rosyjskim zakończyło 8,5 proc. tych firm - wyliczyli ekonomiści Simon Evenett z Uniwersytetu St. Gallen i Niccolò Pisani ze szkoły biznesu IMD, cytowani przez magazyn Forbes.

Wśród firm, które opuściły Rosję 18 proc. to spółki zależne ze Stanów Zjednoczonych, 15 proc. z Japonii, 8,3 proc. z Unii Europejskiej. Wśród tych, które pozostały, by zarabiać na rosyjskiej wojnie, 19,5 proc. to firmy z Niemiec, 12,4 proc. - z USA.

Czytaj więcej

Rosja ma być jak Korea Północna

Włosi nie zamierzają opuszczać Rosji

Także włoskie przedsiębiorstwa pozostają w Rosji, pomimo „ogromnych trudności w ich pracy", powiedział gazecie RBK Vittorio Torrembini, prezes Stowarzyszenia Włoskich Przedsiębiorców w Rosji.

Włoskie firmy nie planują opuszczania rosyjskiego rynku, są plany nowych inwestycji, powiedział Vittorio Torrembini. Ostatnio, według niego, tylko dwie firmy sprzedały biznes, jedna z nich to duża państwowa firma Enel, druga miała takie plany od dawna. „Poza firmami z sektora naftowo-gazowego wszyscy zostali. Niektórzy zmniejszyli liczbę pracowników, ale nikt nie wyjechał z Rosji” – pochwalił się Torrembini. Ponarzekał też, jak trudno się Włochom teraz zarabia w Rosji.

„Trudności naszych firm w Rosji są ogromne – logistyczne, finansowe, w sektorze bankowym. Jest także presja (by opuścić rynek - red.) ze strony władz we Włoszech i w Unii. Niemniej jednak nasze firmy są na tyle silne, że ograniczenia nie mają na nie wpływu”

Vittorio Torrembini, prezes Stowarzyszenia Włoskich Przedsiębiorców w Rosji

 „Rosja to duży rynek, ma znaczenie geopolityczne i geoekonomiczne. To nie Nepal, to Rosja” – wyjaśnia szef stowarzyszenia zainteresowanie włoskich firm utrzymaniem obecności w Rosji. Według Torrembiniego, istnieje kilka firm, które planują inwestować w Rosji w branżach takich jak materiały budowlane i żywność.

Czytaj więcej

Irlandzki sponsor rosyjskiej wojny. Zaopatruje tankowce z rosyjską ropą

Komfortowe warunki 

W Rosji działa ponad sto włoskich przedsiębiorstw. Największy z nich - koncern energetyczny Enel w październiku 2022 r. opuścił rynek, po sfinalizowaniu sprzedaży swoich 56,43 proc. udziałów w Enel Rosja na rzecz Łukoil i Gazprombank za łączną kwotę ok. 137 mln euro. Tym samym Enel sprzedał wszystkie swoje moce wytwórcze w Rosji: 5,6 GW konwencjonalnych energii elektrycznej i 300 MW energii wiatrowej.

Kremlowski reżim dopieszcza zachodnie firmy, na których nie robią wrażenia rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.

- Zagraniczne firmy, które zostały w Rosji, mogą liczyć na komfortowe warunki pracy - powiedział w marcu rosyjski premier Miszustin. „Pomimo wszystkich ograniczeń, odmowy praw własności, środków dyskryminacyjnych, z jakimi borykał się rosyjski biznes na Zachodzie, zagraniczne firmy współpracowały i pracują z nami komfortowo”.

Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!
Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG