Reklama
Rozwiń

Bratobójcza walka Orlenu i Poczty Polskiej. Solidarność mówi o „patologii”

Związki z Poczty Polskiej apelują do premiera, by przerwał „wyniszczającą” rywalizację państwowych firm. Atakują Orlen, który rozwija własną sieć automatów paczkowych.

Publikacja: 30.01.2023 21:18

Bratobójcza walka Orlenu i Poczty Polskiej. Solidarność mówi o „patologii”

Foto: PAP, Rafał Guz

Iskrzy na linii Poczta Polska (PP) – PKN Orlen, a gra idzie o wart 17 mld zł rynek zwany w skrócie KEP (kurier, ekspres, paczka). Po tym, jak państwowe spółki zakończyły w ub.r. współpracę logistyczną, Orlen w imponującym tempie rośnie w siłę w branży, którą PP uważa za swoją domenę. Stawia kolejne automaty paczkowe. Państwowy operator pocztowy przegrywa rywalizację na tym polu nie tylko z naftową spółką czy kurierską konkurencją (InPost, DPD, DHL), ale również z Allegro, które ma już sieć ponad 2 tys. maszyn.

Plan ekspansji PP utknął w szufladach i łapie poślizg. Jak informuje Wspólna Reprezentacja Związkowa PP, na niedawnym spotkaniu prezes tej logistycznej spółki Skarbu Państwa Krzysztof Falkowski miał przyznać, że Poczta znacząco odbiega od konkurencji pod względem liczby posiadanych automatów paczkowych, a sytuację tę będzie bardzo trudno zmienić w nadchodzących latach. Związkowcy PP napisali więc do premiera, by nakazał zarządom obu firm rozmowy o powrocie do współpracy.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Orzeł chce zastąpić gołębie

Automaty w Polsce stają się jedną z kluczowych broni w walce o klientów robiących e-zakupy. Rynek takich maszyn wciąż dynamicznie rośnie. Ale choć lider – firma InPost – ma ich nad Wisłą prawie 20 tys., popyt wciąż jest nienasycony. O swój kawałek tortu walczą kolejni gracze (DPD ma ok. 3 tys. urządzeń, AliExpress – ok. 1 tys.), a bitwa o lokalizacje jest zajadła. Orlen dysponuje już 2 tys. urządzeń, a teraz jeszcze przyspiesza. – W tym roku planujemy zainstalować co najmniej drugie tyle maszyn – zapowiadają w biurze prasowym paliwowego koncernu.

Poczta przespała swój moment. Ogłaszała, że postawi 2 tys. maszyn do końca 2022 r., a potem deklarowała, że osiągnie ten cel w I kwartale 2023 r. Dziś wiadomo, że to może się uda dopiero przed 2024 r.

– Obecnie sieć automatów do odbioru przesyłek kurierskich Pocztex funkcjonuje przede wszystkim w placówkach pocztowych oraz w marketach, m.in. Biedronce, Lewiatanie czy Carrefourze, i liczy 200 urządzeń. Pracujemy nad uruchomieniem nowej sieci zewnętrznych urządzeń paczkowych Pocztex Automat 24/7, co nastąpi jeszcze w br. – zapowiadają w centrali PP.

Czytaj więcej

Państwowe spółki walczą na automaty

Ale pocztowcy chcą skorzystać też na sukcesie Orlenu. Pocztowa Solidarność zaapelowała do premiera, by ten zainterweniował, gdyż „doszło do patologii”. Bogumił Nowicki, szef tego związku, twierdzi, że niedopuszczalne jest, „by przedsiębiorstwa państwowe wzajemnie się niszczyły”. Przekonuje, że zamiast synergii doszło do antagonizmu.

Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku