Od 2020 roku jest pan rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Co udało się osiągnąć w tym czasie?
Od początku pełnionej przeze mnie funkcji rektora odwołuję się przede wszystkim do misji Uniwersytetu Warszawskiego, jako instytucji publicznej, której fundamentem i istotą działania jest jedność nauki i nauczania. Najwyższy poziom kompetencji nauczycieli akademickich, gwarantujący wysoki poziom badań naukowych i prezentacja ich wyników na każdym poziomie kształcenia studentów i doktorantów, a także różnorodność, atrakcyjność i otwartość nauczania, to decydujące atrybuty Uniwersytetu Warszawskiego. Moim priorytetem jest przede wszystkim rozwój badań naukowych oraz wysoki poziom nauczania. Ważnym celem jest także intensyfikacja współpracy międzynarodowej, tworzenie konsorcjów naukowych i edukacyjnych, granty i grupy badawcze oraz pogłębienie współpracy z polskim środowiskiem akademickim i biznesowym. Efektem tych działań jest uzyskanie przez Uniwersytet Warszawski w ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych najwyższej kategorii, dobre miejsce w rankingach międzynarodowych i międzynarodowa akredytacja wielu dyscyplin naukowych. To zaś wpływa na z pozoru prozaiczną, aczkolwiek fundamentalnie istotną kwestię poziomu finansowania uczelni w aspekcie prowadzenia dydaktyki, utrzymania i rozwoju potencjału badawczego oraz sfery materialnej uniwersytetu, jego pracowników, studentów i doktorantów.
Jednym z moich marzeń jako rektora Uniwersytetu Warszawskiego był powrót – po ok. 70 latach - wydziału lekarskiego w struktury uczelni. Ideę tę, przy silnym wsparciu senatu i społeczności akademickiej UW, udaje się urzeczywistnić od minionego roku. Dużą rolę w procesie powstania wydziału lekarskiego i zapewnienia mu finansowania odegrały także Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów, a także Sejm i Senat RP, gdzie poprzez zmiany legislacyjne umożliwiono utworzenie wydziału lekarskiego na UW. Wymagało to z mojej strony dużego zaangażowania celem koordynacji i organizacji działań założycielskich, ale satysfakcja jest ogromna. Wydział Lekarski rozpocznie nabór na studia w tym roku akademickim. Wziąwszy pod uwagę kadrową sytuację polskiej służby zdrowia, utworzenie wydziału lekarskiego jest nie tylko ogromną wartością dodaną dla UW, ale także jest to dzieło Uniwersytetu Warszawskiego dla całego społeczeństwa. Z perspektywy UW wydział lekarski przyczyni się do lepszego wykorzystania zaplecza naszego Uniwersytetu w zakresie nauk przyrodniczych, ale także społecznych i humanistycznych. W rezultacie prowadzonych wspólnie przez wydział lekarski oraz pozostałe wydziały uniwersyteckie i pozauniwersyteckie, w tym wiele ośrodków zagranicznych i najlepszych warszawskich szpitali, badań w zakresie medycyny oczekujemy również zwiększenia ilości publikacji i cytowalności wyników tych badań w najlepszych czasopismach naukowych.
Czytaj więcej
Prawie co piąty pracujący Polak zaczął ten rok z planem przejścia do innej branży albo profesji. W części sektorów chce to zrobić co trzeci badany.
Kolejnym istotnym wyzwaniem realizowanym od początku mojej kadencji jako rektora UW są działania w kierunku unowocześnienia funkcjonowania uczelni poprzez wprowadzenie w niej adekwatnych do współczesnych standardów metod zarządzania, w szczególności cyfryzację procesów administracyjnych i organizacyjnych. Na uczelni zaczyna wreszcie funkcjonować np. system elektronicznego obiegu dokumentów, poprawia się mechanizm obsługi zamówień publicznych, porządkujemy zasoby nieruchomościowe uczelni, doskonalimy system zarządzania sferą materialną uczelni. Chcąc wprowadzić Uniwersytet na inny, wyższy poziom technologiczny realizujemy program Inteligentny Zielony Uniwersytet, oparty na trzech podstawowych filarach: cyfryzacji, kwestiach ochrony środowiska oraz odpowiedzialności społecznej. Jednocześnie realizujemy plan wieloletni, który po uporządkowaniu praw własności nabrał właściwego tempa. W początkach mojej kadencji stosownego uregulowania wymagały także kwestie merytoryczno-organizacyjne np. w Centrum Nowych Technologii, istotnej jednostki uniwersyteckiej w wymiarze prowadzonych w niej badań naukowych w silnej konfiguracji międzynarodowej. Wymieniam tylko przykładowe działania, których jest oczywiście znacznie więcej.