Wielki popyt na europejskie AGD. W tle rosyjska zbrojeniówka

Europejscy producenci lodówek, pralek i innego sprzętu gospodarstwa domowego zauważyli, że w Kazachstanie, Armenii i innych krajach „przyjaznych” Rosji gwałtownie wzrósł popyt na ich sprzęt. W Kazachstanie na kupno odciągaczy pokarmu trzeba zapisywać się na listę kolejkową.

Publikacja: 30.10.2022 11:11

Wielki popyt na europejskie AGD. W tle rosyjska zbrojeniówka

Foto: Adobe Stock

Co za tym stoi? Oczywiście zezwolenie rządu w Moskwie na import równoległy tych towarów, jakich nie można sprowadzać bezpośrednio, a produkcja miejscowa jest znacznie gorszej jakości i jest niewystarczająca. Okazuje się jednak, że nie całkiem o to chodzi i cała sprawa ma drugie dno. W sprzęcie AGD są półprzewodniki, bez których Rosjanie nie są w stanie produkować uzbrojenia.

Ormianie w ciągu ostatnich 8 miesięcy ( czyli od początku inwazji) kupili w krajach UE dwa razy tyle sprzętu AGD, ile w ciągu ostatnich 2 lat łącznie — wynika z danych Eurostatu. W Kazachstanie nagle pojawił się gigantyczny popyt na lodówki, a ich import od marca do września ma wartość 21,7 mld dolarów. Doskonale „sprzedają się” w tym kraju także pralki i elektryczne odciągacze do pokarmu. Import tych ostatnich z krajów UE w I półroczu 2022 zwiększył się o 633 proc., podczas gdy liczba urodzeń w tym kraju zmniejszyła się o 8,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021. Na odciągacze wystrzelił też popyt w Armenii, w tym kraju wzrósł on trzykrotnie, przy spadku liczby urodzeń o 4,3 proc.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Putin szykuje się na powrót zachodnich firm do Rosji. Ogłosił wytyczne
Biznes
Włoski gigant zbrojeniowy zwiększa przychody
Biznes
Negocjacje UE i USA w sprawie ceł – czy dojdzie do porozumienia?
Biznes
Lucyna Stańczak-Wuczyńska: Jesteśmy w punkcie krytycznym
Biznes
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę