Wojna jeszcze trwa. Ukraińcy planują pasażerski ruch lotniczy

Rosjanie nie odpuszczają. Wszystkie ukraińskie lotniska są zamknięte dla ruchu cywilnego, a Ukraińcy, którzy muszą dokądś polecieć korzystają z portów w krajach ościennych. Ołeksandr Kurbakow, ukraiński minister infrastruktury, ujawnił jednak podczas wideokonferencji z okazji forum APG World Connect, że nie przeszkadza mu to w pracy nad planami odbudowy lotnictwa komercyjnego.

Publikacja: 29.10.2022 10:49

Wojna jeszcze trwa. Ukraińcy planują pasażerski ruch lotniczy

Foto: AdobeStock

Ołeksandr Kurbakow jest cywilem, a do jego największych sukcesów zalicza się stworzenie korytarza wznowienia eksportu zbóż latem tego roku — pisze francuski dziennik „La Tribune”. — Zanim jednak ruch cywilny zostanie wznowiony, niebo musi stać się bezpieczne.To priorytet numer jeden. Niestety w tej chwili ten warunek jest daleki od spełnienia — mówił ukraiński minister. Dyrektor generalny agencji kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol, Eamon Brennan uważa, że pełne otwarcie ruchu nad Ukrainą będzie możliwe dopiero w 2028 roku.

Podczas 41. sesji Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na początku października ambasador Ukrainy w Kanadzie ,Julia Kowaliw ujawniła, że ukraińskie linie lotnicze nadal operują za granicą. — Nadal przestrzegamy konwencji chicagowskiej. Nasi inżynierowie kontynuują pracę nad nowymi projektami. A nasi pasażerowie nie mogą się doczekać powrotu do domu, gdy tylko będzie to bezpieczne. Nie ma wątpliwości, że ukraiński przemysł lotniczy będzie się rozwijał, pomimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoimy w związku z działaniami państwa-agresora — mówiła Julia Kowaliwa.

Czytaj więcej

Z jakich lotnisk korzystają teraz Ukraińcy

Ołeksandr Kurbakow ze swojej strony ujawnił, że jego kraj rozpoczął już rozmowy z ICAO o wsparcie przy przywracaniu bezpieczeństwa transportu lotniczego, niezbędnego do wznowienia lotów. — Jeśli zobaczymy minimalną szansę na bezpieczne niebo, na pewno otworzymy się ponownie – powiedział minister.

W każdym razie Ukraińców czekają wielkie wyzwania, kiedy będą już w stanie ponownie uruchomić swoje lotniska. Będzie to wymagało odbudowy, a w większości przypadków budowy od nowa infrastruktury lotniskowej, która nadal jest celem rosyjskich ataków Podczas tej samej konferencji ICAO, prezes Narodowej Administracji Lotnictwa Ukrainy, Ołeksandr Bilchuk rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Billy Nolenem o rozmiarach zniszczeń ukraińskich portów lotniczych z powodu rosyjskich bombardowań. Wiadomo, że Amerykanie są gotowi, by Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) pomogła w przywracaniu ukraińskich zdolności, zwłaszcza w kontroli nawigacji lotniczej.

Czytaj więcej

Mrija znów ma być jak marzenie. Ukraińcy chcą zbudować nowy An-225

Ołeksandr Kurbakow, przyznaje, że w tej chwili ma ogromne problemy z prognozowaniem ruchu lotniczego w przyszłości, to jednak przypomina, że Ukraina była jednym z najbardziej dynamicznie rosnących rynków przewozów pasażerskich pod względem tempa wzrostu. Boom nastąpił tam w chwili pojawienia się zagranicznych przewoźników, zwłaszcza linii niskokosztowych Wizz Aira i Ryanaira. Na tych połączeniach zarabiał także polski LOT, który woził Ukraińców przez Warszawę do Europy Zachodniej i przez Atlantyk. Tak było zwłaszcza przed pandemią. Według statystyk Airport Council International (ACI), w 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, kraj notował wzrost liczby rocznych pasażerów o ponad 22. Było to znacznie powyżej średniej dla innych krajów europejskich które nie są członkami Unii Europejskiej Rosji ( niespełna 6 proc.) i Turcji (poniżej 1 roc).

— Wiemy, że gdy operacje rozpoczną się ponownie, będziemy w stanie osiągnąć liczby, które widzieliście wcześniej i to bardzo szybko – powiedział minister.

W 2019 roku ukraińskie lotniska obsłużyły 25 mln pasażerów.

Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego