Trzy polskie strefy ekonomiczne wśród dziesięciu najlepszych na świecie

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana trzecią najbardziej atrakcyjną strefą na świecie w prestiżowym rankingu Global Free Zones of the Year 2022, przygotowanym przez fDi Intelligence – pion analityczny z Grupy Financial Times.

Publikacja: 04.10.2022 15:04

Trzy polskie strefy ekonomiczne wśród dziesięciu najlepszych na świecie

Foto: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajęła także pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych stref ekonomicznych w Europie.

Globalnym liderem – po raz 8. z rzędu została Dubai Multi Commodities Centre, największa strefa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako druga została sklasyfikowana Dalian Free Trade Zone w Chinach. Czwarte, piąte i szóste miejsce zestawienia najlepszych w ujęciu globalnym także zajęły strefy z Emiratów, natomiast na miejscu siódmym i ósmym znalazły się kolejne z Polski: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W dorocznym rankingu wyróżniającym strefy oferujące najlepsze warunki inwestycyjne oceniono łącznie 67 stref z całego świata, które nadesłały zgłoszenia do Global Free Zone of the Year 2022. Katowicka strefa została wyróżniona m.in. za efektywne wsparcie zarówno dla małych jak i dużych firm na każdym etapie ich rozwoju, a także za współprace z uczelniami i funduszami inwestycyjnymi wspierającymi start-upy. Atutem strefy pozostaje sektor motoryzacyjny. Doceniono również projekt akceleratora BraSilesia, który wspiera młode polskie i brazylijskie firmy w sektorze nowoczesnych technologii. W 2021 r. KSSE przyciągnęła 54 duże projekty inwestycyjne, w tym 27 to nowi inwestorzy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firmy w KSSE zainwestowały 1,93 mld euro i stworzyły 4800 nowych miejsc pracy.

Strefa pomorska została wysoko oceniona za zaangażowanie na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwój sektorów nowych technologii, zwłaszcza w ochronie zdrowia, ekologii oraz rozwiązań dla inteligentnych miast. W 2021 r. strefa utworzyła transgraniczny klaster zielonych technologii wraz z partnerami z innych części Polski, a także Szwecji i Litwy w ramach wspólnego projektu RBR – Reviving Baltic Resilience. Od 2021 r. rozpoczęto przygotowania do uruchomienia trzech parków słonecznych mających zasilać strefę w odnawialną energię.

Polskie strefy ekonomiczne już kolejny raz trafiają do grona najlepszych w zestawieniu fDi Intelligence. Strefa katowicka została liderem wśród stref europejskich już po raz trzeci. W rankingu Global Free Zones od the Year 2020 strefa łódzka była pierwszą w Europie, natomiast trzecią w świecie.

Zainteresowanie specjalnymi strefami rośnie wraz z globalnym napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Według danych fDi Markets, w 2021 r. w strefach odnotowano rekordowy poziom przedsięwzięć realizowanych od podstaw: 442 projekty miały wartość 46,6 mld dol., podczas gdy w ubiegłej dekadzie, przy średniej liczbie projektów w strefach na poziomie 334 rocznie, ich wartość wynosiła średnio 21.6 mld dol.

Według danych UNCTAD, w 2021 r. wartość napływających do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniosła 24,8 mld dol. To prawie dwa razy więcej w porównaniu do lat 2020 im 2019. W globalnym rankingu zajęliśmy pod tym względem 17. miejsce, w porównaniu z miejscem 19. rok wcześniej. W Europie wyprzedziły nas tylko Niemcy, Szwecja i Belgia.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych