Wysokie ceny w kurortach skracają wakacje Polaków

Mało kto wyjeżdża na tydzień lub dwa jak przed laty. Teraz urlopowicze ograniczają się często do kilku dni. Powodem jest drożyzna: słono trzeba płacić nie tylko za noclegi, ale i za usługi towarzyszące oraz paliwo.

Publikacja: 24.07.2022 21:00

Ludzie wypoczywający na Stawach Jana w Łodzi w upalny dzień

Ludzie wypoczywający na Stawach Jana w Łodzi w upalny dzień

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Turyści ze względu na ceny skracają pobyty. Jak wynika z informacji platformy rezerwacyjnej Noclegi.pl, w zeszłym roku średni czas rezerwacji krajowych wakacji wynosił 4–5 dni, w tym roku są to średnio 3–4 dni. Polacy ograniczają czas wypoczynku z powodu wzrostu nie tyle samych cen usług noclegowych, ale usług towarzyszących, wyżywienia oraz ceny paliw.

W poprzednich dwóch latach ze względu na pandemię większość Polaków została w kraju i tutaj też spędziła wakacje. Dużą rolę odegrał bon turystyczny, który spowodował, że więcej rodaków mogło sobie pozwolić na pobyt w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych. – W tym roku jest inaczej. Część osób, które na to stać, zdecydowała się na wyjazd zagraniczny, mimo tegorocznych zniechęcających trudności na lotniskach. Inni całkowicie zrezygnowali z wakacji, a pozostali spędzają urlop w kraju – mówi Natalia Jaworska, ekspert w Noclegi.pl. – Zróżnicowane podejście Polaków do tegorocznych wyjazdów powoduje, że w niektórych regionach jest pusto. Przykładem są Mazury, gdzie nadal ok. 35–40 proc. pokojów jest niewynajętych. Również w Trójmieście nie ma takich tłumów jak rok czy dwa lata temu, choć tu obłożenie jest na poziomie ok. 70 proc. I ogólnie w miejscowościach turystycznych właśnie takie obłożenie się utrzymuje – dodaje.

Czytaj więcej

Inflacja i drożyzna psują nam plany wakacyjne

Na ostatnią chwilę

Topowe lokalizacje w Polsce tego lata to w górach Zakopane, Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba, Karpacz czy Szczyrk. Nad morzem największą popularnością cieszą się: Kołobrzeg, Międzyzdroje, Sopot, Jastarnia i Łeba. W przypadku miast wielka piątka to Wrocław, Gdańsk, Kraków, Warszawa i Toruń. – Trzeba jednak powiedzieć, że goście na skutek rosnących kosztów zaczęli swoje pobyty skracać. Teraz standardowy wyjazd to ok. 3–4 dni, podczas gdy w latach 2020–2021 było to średnio ok. 7 dni. Widać zatem, że goście zaczynają oszczędzać. Kolejnym trendem jest też rezerwowanie wyjazdów na ostatnią chwilę. Może być to pokłosie doświadczeń pandemii i jej nieprzewidywalności, jak i niepewnej pogody. Standardem staje się rezerwowanie pobytu na 2–3 dni przed wyjazdem – dodaje Natalia Jaworska.

– Ceny musiały pójść w górę, bo nasze koszty rosną szybciej niż inflacja – mówi Leszek Mięczkowski, prezes Grupy Dobry Hotel. – Energia i ciepło tylko w kwietniu w stosunku do marca podrożały prawie o 100 procent. To największy wzrost, chociaż nierównomierny, bo w różnych miastach są różne stawki za energię. Bolą także rosnące ceny żywności. Niestety, w tym roku już kilkakrotnie byliśmy zmuszeni do podniesienia cen w restauracjach – dodaje.

Czytaj więcej

Firmy, które częściej kuszą dopłatą do urlopów

Powrót cudzoziemców

Hotelarze i restauratorzy często mówią również o wyższych kosztach pracy. – Na początku roku podnieśliśmy wynagrodzenia powyżej inflacji – mówi Leszek Mięczkowski.

Powoli wracają nad Wisłę cudzoziemcy, bo Polska przestaje być postrzegana jako kraj frontowy. Najwięcej jest ich w Warszawie i Wrocławiu oraz w Poznaniu i Trójmieście. W lipcu pojawili się Skandynawowie, Włosi, Niemcy i Hiszpanie. – To, co mnie cieszy, to że od początku lipca widzimy ich więcej w Krakowie, gdzie pierwsze pięć miesięcy tego roku było naprawdę fatalne. Kilka dni temu byłem w Krakowie na ulicy Floriańskiej i ruch przypominał ten przed pandemią – dodaje Leszek Mięczkowski.

Jednym z największych wyzwań, z jakim mierzy się branża hotelowa, są rosnące koszty, m.in. energii. Wpływają one na ostateczną cenę pokoju. W pierwszym kwartale 2022 r. pokój w obiekcie 4- i 5-gwiazdkowym można było znaleźć w cenie ok. 250300 zł. Teraz koszt podskoczył do ok. 600 zł. Odszedł za to w niepamięć problem branży związany z brakami kadrowymi. W hotelach pracują głównie kobiety, których na skutek wojny w Ukrainie w Polsce przybyło. Z ostatnich danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że już 307 tys. uchodźców znalazło pracę. Spora część z nich zasiliła branżę hotelową, pracując głównie przy sprzątaniu czy w restauracjach i kuchniach. To oznacza, że pierwszy raz od wielu lat nie ma deficytu kadrowego w hotelach, choć wyzwaniem jest brak znajomości języka.

Grzegorz Kaleta, szef działu zarządzania nieruchomościami hotelowymi w CBRE


Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym