19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:43 Publikacja: 25.11.2021 14:52
Foto: Bloomberg
Jak podał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), jej eksport w okresie od stycznia do września zwiększył się o 38 proc. w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. W rezultacie w I półroczu 2021 r. udział Polski w światowym eksporcie jachtów wzrósł o 1,2 pkt. proc., do 4,7 proc. – poinformował PIE.
Polska jest ósmym na świecie i piątym w Europie eksporterem jachtów oraz innych rekreacyjnych i sportowych jednostek pływających. Natomiast w budowie jachtów motorowych o długości do 9 metrów zajmujemy drugie miejsce w świecie po Stanach Zjednoczonych. Według Eurostatu, w 2020 r. zagraniczna sprzedaż polskich jachtów stanowiła aż 61,2 proc. ogólnej wartości tego rodzaju eksportu 27 krajów Unii Europejskiej. Przed pandemią roczną sprzedaż sektora w Polsce szacowano na blisko półtora miliarda złotych.
Eksperci uważają, że ustępująca administracja prezydenta Joe Bidena funduje Europie nową żelazną kurtynę, która podzieli UE na obóz zwycięzców i przegranych rewolucji AI. Niestety, USA nasz kraj zakwalifikowały do tej drugiej kategorii.
Czy Komisja Europejska pójdzie w ślady Joe Bidena i w końcu celnie i mocno uderzy w interesy Kremla? To może się wydarzyć w ramach 16. pakietu antyrosyjskich sankcji. Na stole jest zakaz importu LNG i aluminium. Znacząco zasilają one wojnę Putina.
Satelita HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został we wtorek wystrzelony na orbitę przez firmę SpaceX. Urządzenie ma wykrywać zanieczyszczenia i degradację lasów.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
Czy w Polsce zabraknie rąk do pracy? Jak można walczyć z niekorzystnymi tendencjami demograficznymi? Odpowiada Paula Kukołowicz, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Jeśli utrzymają się obecne trendy demograficzne, do 2035 r. ubędzie w Polsce ponad dwa miliony pracowników, czyli około jedna ósma obecnego stanu zatrudnienia – wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.
Nasz stosunek do wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji publicznej jest zaskakująco pozytywny. Z najnowszych badań wynika, iż niemal dwie trzecie Polaków jest za tym, by do tworzenia cyfrowych usług publicznych zaprząc AI.
Przedsiębiorcy mają lepsze nastroje niż rok temu, choć wciąż ostrożniej prognozują przyszłość niż dwa lata temu. Główną barierą utrudniającą działalność są rosnące koszty pracownicze. Pomimo to firmy częściej zamierzają zatrudniać pracowników niż ich zwalniać.
Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne pt. „Czytanie ze zrozumieniem tekstów ekonomicznych”. Jego wyniki nie są optymistyczne. Czy jest szansa, aby je polepszyć i dlaczego czytanie tekstów ekonomicznych ze zrozumieniem jest takie ważne?
Wewnątrz rządu toczy się spór, którego stawką jest 23,9 mld euro dotacji z KPO dla Polski. Wysoka to cena za postawę – a może raczej posadę – ministra sprawiedliwości i jego ugrupowania.
Nasz spontaniczny zryw przerósł wszelkie oczekiwania, w trzy miesiące na pomoc Ukraińcom wyłożyliśmy nawet 10 mld zł z prywatnych kieszeni. Naprawdę nie ma sensu dziś się krygować i szukać dziury w całym – doceńmy samych siebie.
Gdy oczekuje się, że popyt na pracę będzie niski, zachęca to rodziców nieelitarnych do wyboru innych wartości niż elitarni, a to jeszcze bardziej ogranicza mobilność społeczną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas