Aktualizacja: 19.02.2025 21:23 Publikacja: 25.11.2021 14:52
Foto: Bloomberg
Jak podał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), jej eksport w okresie od stycznia do września zwiększył się o 38 proc. w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. W rezultacie w I półroczu 2021 r. udział Polski w światowym eksporcie jachtów wzrósł o 1,2 pkt. proc., do 4,7 proc. – poinformował PIE.
Polska jest ósmym na świecie i piątym w Europie eksporterem jachtów oraz innych rekreacyjnych i sportowych jednostek pływających. Natomiast w budowie jachtów motorowych o długości do 9 metrów zajmujemy drugie miejsce w świecie po Stanach Zjednoczonych. Według Eurostatu, w 2020 r. zagraniczna sprzedaż polskich jachtów stanowiła aż 61,2 proc. ogólnej wartości tego rodzaju eksportu 27 krajów Unii Europejskiej. Przed pandemią roczną sprzedaż sektora w Polsce szacowano na blisko półtora miliarda złotych.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Produkty i usługi nowej ekonomii mają strategiczne znaczenie we wzmocnieniu konkurencyjności UE. W ostatnich latach stanowią coraz istotniejszą część polskiego eksportu.
Zgoda na konsolidację rynku telekomunikacyjnego w UE mogłaby oznaczać dla rynku polskiego wzrost cen przy wątpliwym wpływie na jakość dostępnej infrastruktury – pisze ekspert Polskiego Instytut Ekonomicznego. Nowy raport PIE opisujemy jako pierwsi.
Czy w Polsce zabraknie rąk do pracy? Jak można walczyć z niekorzystnymi tendencjami demograficznymi? Odpowiada Paula Kukołowicz, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Jeśli utrzymają się obecne trendy demograficzne, do 2035 r. ubędzie w Polsce ponad dwa miliony pracowników, czyli około jedna ósma obecnego stanu zatrudnienia – wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.
Nasz stosunek do wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji publicznej jest zaskakująco pozytywny. Z najnowszych badań wynika, iż niemal dwie trzecie Polaków jest za tym, by do tworzenia cyfrowych usług publicznych zaprząc AI.
Przedsiębiorcy mają lepsze nastroje niż rok temu, choć wciąż ostrożniej prognozują przyszłość niż dwa lata temu. Główną barierą utrudniającą działalność są rosnące koszty pracownicze. Pomimo to firmy częściej zamierzają zatrudniać pracowników niż ich zwalniać.
Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne pt. „Czytanie ze zrozumieniem tekstów ekonomicznych”. Jego wyniki nie są optymistyczne. Czy jest szansa, aby je polepszyć i dlaczego czytanie tekstów ekonomicznych ze zrozumieniem jest takie ważne?
Wewnątrz rządu toczy się spór, którego stawką jest 23,9 mld euro dotacji z KPO dla Polski. Wysoka to cena za postawę – a może raczej posadę – ministra sprawiedliwości i jego ugrupowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas