O prawie 4 pkt proc. wzrósł w ostatnich pięciu latach udział towarów z sektorów technologicznego, biotechnologicznego, med-tech, farmaceutycznego, kosmicznego i obronnego w eksporcie naszego kraju. Od stycznia do końca października 2024 r. udział ten wyniósł 10,5 proc. – wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Udział rodzimego eksportu związanego z biznesami nowej ekonomii w eksporcie UE jest najwyższy w przypadku sektora czystych technologii (niemal 10 proc. w 2023 r.), kosmicznego (ponad 5 proc.) oraz medycznego (4 proc.).
Cyfryzacja motorem zmian
Rosnące znaczenie nowoczesnych biznesów wpisuje się w postulaty zawarte w raporcie Mario Draghiego. Zwrócono w nim uwagę na rosnącą lukę inwestycyjną pomiędzy UE a USA i Chinami, szczególnie w dziedzinie nowych technologii. Postępująca cyfryzacja jest szansą dla polskich firm. Choć wyzwań nie brakuje, to praktyka pokazuje, że polski biznes może skutecznie konkurować z zagranicznymi koncernami. Wrocławska grupa DataWalk niedawno podpisała umowę z Amazonem na sprzedaż licencji swojej autorskiej platformy. Uczestniczy też w największym kontrakcie IT w historii Polski dotyczącym modernizacji analitycznej Departamentu Sprawiedliwości w USA.
Czytaj więcej
Kapitał społeczny, zielona transformacja i cyfryzacja to kluczowe czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki w 2025 roku.