Na zmianie unijnych regulacji Polska może sporo stracić. Wykonywane już w kraju umowy kompensacyjne warte są ponad 8 mld dol. A nowe zamówienia wynikające z planu modernizacji armii – rodzące kolejne offsetowe obowiązki – liczone są w miliardach złotych.
– Tylko my i Hiszpania przeciwstawialiśmy się w UE wprowadzaniu niekorzystnych zasad kompensowania ogromnych budżetowych wydatków na importowaną broń. Teraz, gdy nauczyliśmy się twardo negocjować offset z producentami, UE ogranicza te możliwości – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki.
Największy z 17 realizowanych obecnie programów wykonuje Locheed Martin, amerykański dostawca samolotów F-16, który musiał zainwestować, dostarczyć technologii lub kupić w polskich firmach towary za ponad 6 mld dol. Firma już wykonała zobowiązania za 5,4 mld dol.
Offset, na początku ostro krytykowany, z czasem stał się źródłem technologii poprawiających konkurencyjność w spółkach. – Firmy, które dobrze się przygotowały do biznesu i zadbały o kluczowe zapisy w umowach, do dziś czerpią korzyści z inwestycji kompensacyjnych – mówi Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych w resorcie gospodarki.
[wyimek]8 mld dolarów to wartość inwestycji offsetowych w polskiej gospodarce [/wyimek]