Stąd nie dziwi fakt, że wśród przedsiębiorstw – w szczególności tych, które na to stać – coraz większą popularnością cieszą się ratingi ESG nadawane przez renomowane agencje, takie jak Fitch, MSCI, Moody’s, Sustainalytics czy ISS. Poddanie się ocenie zewnętrznego, niezależnego audytora pozwala z jednej strony okiełznać zagadnienia związane z pozafinansowymi aspektami działalności danej firmy, jak i również uzyskać wskazówki, w jaki sposób mogą się one w tym względzie poprawiać.
Z punktu widzenia banków czy inwestorów, ratingi ESG dostarczają cennych informacji stanowiących uzupełnienie sprawozdań firm. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z zarządzeniem ryzykami ESG. Mogą mieć one bowiem znaczący wpływ na wyniki finansowe spółek, zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Przykładowo, zagrożenia środowiskowe, zmiany klimatyczne, niedobór zasobów oraz zaniedbania w tym obszarze, mogą prowadzić do wzrostu kosztów prowadzenia działalności, wiązać się z karami administracyjnymi czy stratami wizerunkowymi. Banki i inwestorzy, mając dostęp do odpowiednich danych dotyczących takich ryzyk, mogą podejmować bardziej świadome decyzje i w ten sposób ograniczać swoje potencjalne straty. Z kolei same przedsiębiorstwa mogą z odpowiednim wyprzedzeniem działać na rzecz ograniczenia tych ryzyk.
Z drugiej strony, integracja aspektów ESG w strategiach korporacyjnych firm pozwala tworzyć ich długoterminową wartość. Spółki, które – poza dostosowaniem się do nowych regulacji – skutecznie zarządzają ryzykami ESG, mają większe szanse na generowanie trwałych zwrotów oraz budowanie silnych marek, wpisujących się w oczekiwania klientów i innych interesariuszy.
BOŚ wśród polskich liderów ESG
Jednym z pionierów wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju w Polsce jest Bank Ochrony Środowiska. Publikowany corocznie raport niefinansowy BOŚ prezentuje postępy w realizacji strategii ESG banku oraz wpływ organizacji na otoczenie zewnętrzne. Ambicją banku jest osiągnięcie neutralności klimatycznej (w zakresie 1 i 2) do 2030 roku.
Od 2021 roku BOŚ poddaje się także regularnie ocenie międzynarodowej agencji ratingowej Morningstar Sustainalytics. W grudniu 2023 roku przyznała ona bankowi rating ESG Risk na poziomie 12,2. Oznacza to utrzymanie oceny ryzyka ESG na niskim poziomie („Low Risk”), plasując BOŚ czołówce najlepiej ocenionych banków i firm na świecie poddanych badaniu przez tę agencję.
Ogólna ocena ESG Risk przyznawana przez Morningstar Sustainalytics obejmuje dwa kluczowe komponenty: ESG Risk Exposure (ekspozycja na ryzyko ESG) oraz ESG Risk Management (zarządzanie ryzykiem ESG). W przypadku pierwszego z komponentów, BOŚ uzyskał w ostatnim audycie ocenę na poziomie 39,0 pkt, co oznacza umiarkowaną ekspozycję banku na ryzyko ESG („Medium”). Natomiast zarządzanie tym ryzykiem, z wynikiem 71,9 pkt, zostało ocenione jako silne („Strong”). Jest to potwierdzenie wysokich kompetencji w skutecznym zarządzaniu kluczowych obszarów ryzyka w działalności BOŚ jako banku „zielonego”.