Całkowita wartość aktywów ESG w 2016 r. sięgała 23 bln dol., dwa lata później urosła do prawie 31 bln dol., a w 2020 r. miała już wartość 35 bln dol. – podaje Bloomberg Intelligence. Prognozuje, że w 2025 r. aktywa ESG urosną do 50 bln dol. i będą stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich zarządzanych globalnie aktywów.
Globalny trend
Regulacje światowe, a szczególnie europejskie, idą w kierunku coraz większego uwzględniania w decyzjach biznesowych czynników ESG. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych, jak i firm dostarczających im kapitału, czyli banków i inwestorów instytucjonalnych.
– Regulacje UE zmierzają w kierunku obejmowania coraz szerszej grupy przedsiębiorstw obowiązkiem raportowania w zakresie wskaźników „środowiskowych" – podkreśla Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dodaje, że przedsiębiorstwa, które dobrze przygotują się do tego raportowania oraz potraktują ESG jako ważny element strategii rozwoju, będą miały ułatwiony dostęp i niższy koszt pozyskania kapitału niż firmy, które nie będą przywiązywać właściwej wagi do ESG. Te drugie będą miały coraz trudniejszy i droższy dostęp do finansowania swojej działalności ze źródeł zewnętrznych (z banków i od inwestorów finansowych). Tak więc jakość raportowania i sposób uwzględniania czynników ESG w działalności firmy będą coraz bardziej wpływać na jej perspektywy rozwoju, konkurencyjność i pozycję rynkową.
Coraz więcej firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi przywiązuje dużą wagę do analizy danej spółki pod kątem jej oddziaływania na klimat, środowisko społeczne oraz interesariuszy. Potwierdzeniem tego są wspomniane już bardzo dynamicznie rosnące aktywa funduszy inwestycyjnych poszukujących przyjaznych środowiskowo inwestycji, a kwestie środowiskowe stają się integralną częścią procesu analizy inwestycyjnej lub kredytowej przedsiębiorstw.
Również domy maklerskie w swoich raportach analitycznych i rekomendacjach dla inwestorów coraz więcej miejsca poświęcają kwestiom ESG w spółkach giełdowych.