CIECH: chemia dla zrównoważonego świata

Grupa CIECH realizuje ambitną politykę odpowiedzialności społecznej w swojej działalności biznesowej.

Aktualizacja: 01.09.2021 22:41 Publikacja: 25.03.2021 17:00

Materiał partnera: CIECH

W 2020 roku Grupa CIECH przystąpiła do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Obecnie, w trosce o najwyższe standardy etyczne swojej działalności oraz ochronę środowiska i zasobów naturalnych świata, spółka pracuje nad strategią działań z obszaru ESG, uwzględniającą czynniki środowiskowe (environmental), społeczne (social) oraz związane z ładem korporacyjnym (corporate governance). Umożliwia ona precyzyjne określenie działań w każdym z tych obszarów oraz monitorowanie postępów w ich wdrażaniu.

To coraz ważniejszy element oceny pozafinansowych aspektów działania firmy przez inwestorów czy kontrahentów, a także ważna informacja dla otoczenia o jej zaangażowaniu w realizację celów zrównoważonego rozwoju, takich jak ochrona zasobów naturalnych, zmniejszanie emisji CO2 czy doskonalenie bezpieczeństwa i etyki pracy.

Ambitne działania

Niezależnie od prac nad strategią ESG, już dziś Grupa CIECH realizuje ambitną politykę zmniejszenia emisji CO2 o 30 proc. do roku 2026 poprzez wiele inicjatyw, których celem jest odejście od węgla – m.in. przez częściowe zastąpienie go gazem czy wykorzystanie zakładów termicznego przekształcania odpadów jako źródła pary.

Największe zmiany mają dotyczyć najbardziej energochłonnego, a jednocześnie najważniejszego, segmentu produkcji CIECH: wytwarzania sody kalcynowanej, której CIECH jest drugim producentem w Unii Europejskiej. W tym obszarze Grupa korzysta także z autorskich rozwiązań wypracowanych we współpracy ze światem nauki, takich jak zawracanie dwutlenku węgla z procesu produkcji sody.

Kierunek: cele ONZ

CIECH dba, by produkcja Grupy wpisywała się w ideę odpowiedzialności społecznej biznesu. Już dziś 88 proc. przychodów koncernu pochodzi z wytwarzania produktów, których finalne zastosowanie może pomagać światu rozwijać się w sposób zrównoważony.

Na przykład soda kalcynowana służy do produkcji szkła stosowanego w produkcji opakowań szklanych czy paneli fotowoltaicznych. Soda oczyszczona może być stosowana jako substancja czynna w produktach farmaceutycznych i służy m.in. do hemodializ. Jest też naturalnym i wszechstronnym środkiem do stosowania w domu, w kuchni czy łazience (ma m.in. właściwości ścierne i pochłania zapachy). Z kolei tabletki solne produkowane w Polsce, a już wkrótce także w nowej warzelni soli w Niemczech, to doskonały produkt do uzdatniania wody.

Środki ochrony roślin, które CIECH sprzedaje w ok. 50 krajach świata, poprawiają efektywność produkcji rolnej. Jednocześnie Grupa, mając na uwadze tendencje wśród konsumentów i regulatorów, opracowała i będzie produkować środki ochrony roślin ze zmniejszoną ilością substancji aktywnej, ale zachowujące dotychczasową skuteczność. Natomiast krzemiany sodu, których CIECH jest największym dostawcą w Europie, służą globalnym koncernom do produkcji krzemionki strącanej – składnika nowoczesnych opon, których właściwości mogą się przyczyniać do oszczędności paliwa w samochodach i tym samym zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.

Szczegóły na powyższej grafice, w której cele określone przez ONZ w Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przypisano poszczególnym produktom Grupy CIECH.

Opinia dla „Rz"

Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH SA

Jako nowoczesna organizacja jesteśmy przekonani, że tworzenie zrównoważonej globalnej gospodarki, zapewniającej trwałe korzyści dla ludzi, środowiska i rynków, jest możliwe. Wierzymy, że biznes powinien być pionierem w wyznaczaniu trendów i promowaniu działań, które pomogą zmieniać na lepsze rzeczywistość w perspektywie kolejnych dekad i dla następnych pokoleń. Dlatego społeczna odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój CIECH są jednym z filarów naszej strategii biznesowej.

Materiał partnera: CIECH

W 2020 roku Grupa CIECH przystąpiła do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Pozostało 95% artykułu
Biznes odpowiedzialny w Polsce
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Biznes odpowiedzialny w Polsce
Odpowiedzialne firmy szybko odpowiedziały na nowe wyzwania
Biznes odpowiedzialny w Polsce
Wspólny nacisk regulatorów, liderów i konsumentów
Biznes odpowiedzialny w Polsce
Raportowanie niefinansowe przepustką do rozwoju
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes odpowiedzialny w Polsce
Brak raportowania przestanie się opłacać