Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami ESG jest ważnym krokiem na drodze do uzyskania strategicznej przewagi konkurencyjnej. Z jednej strony to duża szansa. Z drugiej – wyzwanie. Potwierdzają to wyniki najnowszego Barometru ‚„Rzeczpospolitej”. Transformacja energetyczna i raportowanie ESG wiodą prym wśród odpowiedzi przedsiębiorców na pytanie o największe wyzwania na najbliższy czas.
Bez technologii ani rusz
Pierwszym etapem są dane. I już tu zaczynają się schody. Dane źródłowe związane z ESG muszą być w pełni transparentne i audytowalne, analogicznie do prezentowanych w sprawozdaniach finansowych. Tymczasem pochodzą one z wielu źródeł i z różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Często trudno je zmierzyć. Nic więc dziwnego, że jakość tych danych pozostawia wciąż wiele do życzenia. Kolejne wyzwania to brak właściwej infrastruktury i narzędzi do zarządzania danymi i raportowania niefinansowego.
– Z pomocą przedsiębiorcom przychodzą nowoczesne architektury danych i dedykowane platformy technologiczne wspierające raportowanie ESG – mówi Agnieszka Bochacka, menedżerka PwC Polska. Dodaje, że technologia, szczególnie ta oparta na rozwiązaniach chmurowych i analizie danych, powinna być traktowana jako kluczowy element każdej strategii zrównoważonego rozwoju.
Świadomość przedsiębiorstw w zakresie ESG systematycznie rośnie i coraz więcej podmiotów widzi, że brak im odpowiednich rozwiązań technologicznych, które mogłyby pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej. – Problem ten zyskał na znaczeniu w ciągu ostatnich lat, rosnąc z 28 proc. wskazań jako główna przeszkoda do 60 proc. – informuje Justyna Wysocka-Golec, liderka zespołu ESG w KPMG w Polsce.
Z badań wynika, że jedna trzecia firm w naszym kraju zamierza przeznaczyć większe środki na realizację transformacji cyfrowej (to wzrost o 19 pkt proc. względem poprzedniego roku). Z kolei 28 proc. już korzysta ze sztucznej inteligencji. Technologia ta umożliwia zaawansowaną analizę danych środowiskowych. Pomaga w zmniejszeniu śladu węglowego poprzez analizę bezpośrednich i pośrednich źródeł emisji. Wskazuje też, co można zmienić, żeby walka o wyhamowanie zmian klimatycznych była skuteczniejsza.