Rząd przyjął projekt ustawy, która będzie pomagała kredytobiorcom posiadającym kredyt w złotych. Chodzi o wakacje kredytowe, zwiększenie kwoty w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zmianę WIBOR-u. Według wyliczeń rządu rozwiązania te pomogą ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
Wakacje od rat
Rząd pochylił się nad losem kredytobiorców, którzy muszą zmagać się z rosnącymi ratami kredytów. Nierzadko raty skoczyły o co najmniej 50 proc. w porównaniu ze stanem sprzed października, czyli zanim NBP rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych.
Rada Ministrów przyjęła w we wtorek projekt ustawy zawierającej pakiet pomocy kredytobiorcom, który został wcześniej ogłoszony przez premiera. Projekt ten ma trafić na posiedzenie Sejmu planowane na 25–26 maja.
Pierwszą z propozycji są wakacje kredytowe. Osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotych będą mogły odłożyć spłatę łącznie ośmiu rat kredytów. W tym roku odłożenie raty kredytu będzie dotyczyć dwóch dowolnych miesięcy w III kwartale i tak samo w IV kwartale. W 2023 r. po jednej racie na każdy kwartał. Według zapewnień rządu termin spłaty zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe będą dotyczyć umów zawartych przed 1 lipca tego roku, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie sześciu miesięcy, licząc od tej daty. Jak tłumaczy rząd, dzięki wakacjom kredytowym np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 200 zł.