Aktualizacja: 20.01.2022 21:00 Publikacja: 20.01.2022 21:00
Prof. dr hab. Joanna Tyrowicz ma dołączyć do RPP w listopadzie, zastępując Rafała Surę
Foto: Bloomberg
Część ekonomistów uważa, że tzw. greenflacja, czyli inflacja napędzana przez wzrost cen energii elektrycznej w związku z zieloną transformacją gospodarki, jest argumentem na rzecz podwyższenia celów inflacyjnych banków centralnych. W przeciwnym razie będą one zmuszone tłumić aktywność w gospodarce tak, żeby utrzymać dynamikę cen w pobliżu swoich obecnych celów pomimo drożejącej energii. NBP ma obecnie za zadanie utrzymywać inflację na poziomie 2,5 proc., tolerując przejściowe odchylenia o 1 pkt proc. w każdą stronę. I choć w Radzie Polityki Pieniężnej, która ten cel ustala, nie ma dyskusji o tym, aby ten cel zmienić, część członków tego gremium w obecnych okolicznościach jest skłonna akceptować inflację trwale w pobliżu górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
W razie uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych inflacja w Polsce na początku 2025 r. podskoczy do blisko 7 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej NBP. Ekonomiści banku centralnego przewidują też niższy wzrost gospodarczy.
– Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
Stopy procentowe pozostają bez zmian – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Główna, referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 proc.
Inflacja w październiku w Polsce zapewne znów urosła, acz już tylko symbolicznie, do 5 proc. – oceniają ekonomiści. Szybki szacunek GUS poda w czwartek 31 października.
– W tej chwili wydaje się, że stopy procentowe będziemy ewentualnie obniżać po marcu, w drugim kwartale 2025 r. – ocenił prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czas na ich cięcie przyjdzie najwcześniej w marcu 2025 r., ale pojawiają się też głosy, że RPP nie ruszy stóp nawet do końca przyszłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas