RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.12.2019 20:35 Publikacja: 02.12.2019 18:05
Muzeum Narodowe w Warszawie
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic licens
W lakonicznym komunikacie opublikowanym na stronie MKiDN przeczytać można, że minister przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Niewiele jak na to, że pod koniec ubiegłego tygodnia minister kultury Piotr Gliński zwrócił się do muzealnych związków zawodowych o opinię związaną z zamiarem zwolnienia dyr. Miziołka, który mimo wielokrotnych porażek nie zamierzał podać się do dymisji.
Jednocześnie minister zdecydował, że następny dyrektor stołecznego Muzeum Narodowego zostanie wybrany w konkursie. To daje nadzieję, że nowy dowodzący prestiżową instytucją polskiej kultury będzie miał odpowiednie kompetencje i zyska aprobatę środowiska. Nie było tak, niestety, w przypadku ustępującego dyrektora. Jego obowiązki do czasu rozstrzygnięcia konkursu będzie pełnił Łukasz Gaweł, dotychczasowy wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Na wystawach w 2024 roku pełnię głosu odzyskała sztuka współczesna. A w muzeach i galeriach ruszyło wielkie wietrzenie dyrektorskich gabinetów.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
Fani na całym świecie mogą już oglądać na platformie Netflix drugi sezon serialu „Squid Game”. W jednym z odcinków bohaterowie mierzą się z popularną koreańską grą gonggi. Okazuje się, że w jej polską wersję grali już nasi rodzice i dziadkowie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
Ryzyko, które podjął gen. Jarosław Stróżyk, wskazując Macierewicza jako potencjalnego sprawcę „zdrady dyplomatycznej”, może obrócić się przeciwko niemu lub… wzmocnić państwo.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.
Rok, który odszedł, na pewno zasługuje na jakąś ocenę, ale ostateczny wyrok nie jest jasny. Poniżej sprawozdanie z rozprawy.
W nowym roku więcej czeka nas gróźb i niepewności niż baśni. Idą czasy złe i burzliwe, trzeba porzucić złudzenia i usypiającą wiarę w pięknego królewicza albo przyjazne krasnoludki.
Nowe gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego zdobyły kolejną prestiżową nagrodę. Kompleks nagrodzono w ramach cenionego konkursu German Design Award 2025.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest św. Graalem cywilizacji cyfrowej. Ambicje i cele na tej drodze są olbrzymie. Nie da się ich zrealizować bez rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas