Jezioro płynnej wody odkryte na Marsie

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie płynnej wody na Marsie. Jezioro ma znajdować się około 1,5 kilometra pod powierzchnią planety.

Aktualizacja: 25.07.2018 18:04 Publikacja: 25.07.2018 17:32

Jezioro płynnej wody odkryte na Marsie

Foto: AFP

Duże, słonowodne jezioro ma znajdować się w pobliżu południowego bieguna Marsa. Jeżeli doniesienia naukowców się potwierdzą, będzie to pierwsze odkrycie ciekłej wody na czerwonej planecie i duży krok w stronę ustalenia, czy na Marsie istnieje życie.

- To bardzo obiecujące miejsce do poszukiwania życia na Marsie - powiedział Roberto Orosei, naukowiec z Narodowego Instytutu Astrofizycznego w Bolonii we Włoszech.

Inni astrofizycy uważają, że potrzeba kolejnych dowodów, które potwierdzą doniesienia włoskich naukowców. - Pojawiają się nowe pytania, co jest bardzo ekscytujące - powiedział Jim Green z NASA.

Jak dokonano odkrycia

Od 2003 roku wokół Marsa krąży Mars Express, a na jego pokładzie znajduje się instrument radarowy MARSIS. Urządzenie wysyła fale radiowe, które odbijają się od powierzchni planety. Na podstawie sygnału zwrotnego naukowcy mogą ocenić, jaki materiał znajduje się na powierzchni i wewnątrz planety. 

Z danych zgromadzone z pobliża południowego bieguna Marsa wynika, że otrzymany sygnał to nie dwutlenek węgla, a woda znajdująca się pod powierzchnią planety.

Jezioro ma znajdować się około 1,5 kilometra pod powierzchnią Marsa i ma mieć co najmniej 1 metr głębokości. Aby uniknąć zamarzania, woda jest bardzo słona - twierdzą naukowcy.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez łazik NASA wykazały, że na powierzchni Marsa mogła znajdować się woda. Zmiany klimatu spowodowały, że obecnie jest on w formie lodu.

Kosmos
Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Kosmos
NASA: Na Marsie pobrano próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”
Kosmos
Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek
Kosmos
Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału
Kosmos
Asteroida zbliża się do Ziemi. Zderzenie jest możliwe, wiadomo kiedy