Z planów resortu wynika, że stanie się tak na setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli za rok 11 listopada 2018 roku. Z informacji, które uzyskaliśmy od Michała Dworczyka, wiceministra obrony narodowej, wynika, że w jednostkach nawiązujących do tradycji kawaleryjskich wróci stopień rotmistrza – to odpowiednik dzisiejszego kapitana, starszego wachmistrza i wachmistrza – odpowiednik starszego sierżanta i sierżanta, a także ułana, szwoleżera, dragona i huzara – odpowiednik szeregowego. Z kolei w wojskach rakietowych i artylerii stopnie: ogniomistrza – odpowiednik dzisiejszego sierżanta, bombardiera – starszy szeregowy i kanoniera – odpowiednik szeregowego w artylerii.
Stopnie te będą stopniowo wprowadzane, głównie w jednostkach, które nawiązują do tradycji kawaleryjskich. – Mamy przecież 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej, a także szereg jednostek kawalerii pancernych – przypomina Michał Dworczyk.
Dodaje, że zmiany nazw szarż wojskowych nie powinny generować kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo. To jedynie zmiana nazwy w kwestionariuszach żołnierzy. Zmiany te zostaną wprowadzone po znowelizowaniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, jej projekt przygotowuje MON.
Resort w ten sposób chce nawiązywać do tradycji niepodległościowej Wojska Polskiego. Rangę rotmistrza miał niekwestionowany bohater ostatniej wojny Witold Pilecki, więzień KL Auschwitz, żołnierz AK, który kontynuował konspirację po zakończeniu wojny. Był nim też późniejszy zwycięzca spod Wiednia Jan III Sobieski. Rotmistrz od setek lat wpisany był w historię wojskowości. Z kolei kanonier, bombardier czy ogniomistrz – to zapomniane stopnie używane w artylerii.
Zostały zlikwidowane po wojnie, w czasach stalinowskich. Na wzór Armii Czerwonej od tamtego momentu mamy też czterogwiazdkowego kapitana, a podporucznik nosi na naramiennikach dwie gwiazdki (przed wojną podporucznik miał jedną gwiazdkę, kapitan – trzy). Nie ma jednak pewności, czy także te zmiany zostaną wprowadzone. Z naszych informacji wynika, że mogą okazać się zbyt kosztowane.