Co z karłowatymi tyranozaurami? Prawdopodobnie nie istniały

Od 30 lat paleontolodzy na całym świecie spierali się w sprawie jednego ze znalezisk. Czy karłowaty gatunek tyranozaurusa kiedykolwiek istniał? Nowe badania w tej sprawie przedstawili naukowcy z Oklahomy.

Aktualizacja: 02.01.2020 05:55 Publikacja: 01.01.2020 21:39

Co z karłowatymi tyranozaurami? Prawdopodobnie nie istniały

Foto: CC0

W 1988 r. paleontolog Robert Bakker i jego współpracownicy z muzeum w Cleveland  dokonali przeklasyfikowania okazu odkrytego po raz pierwszy w 1942 r. i wystawionego w muzeum.

Stwierdzili, że to pierwszy znany przykład gatunku, który nazwali nanotyran. 

W 2001 roku inny zespół odkrył niemal kompletny szkielet małego  tyranozaurusa w pobliżu miasta Ekalaka w Montanie. Stworzenie, niewiele większe od konia, zostało nazwane Jane i określono, że był to młody tyranozaurus rex.

Część specjalistów była przekonana, że jest to kolejny nowo sklasyfikowany gatunek nanotyrana. Zwracali uwagę na różnice w budowie czaszki.

Nowe badania ukazały się w "Science Advances".  naukowcy pod kierownictwem Holly'ego Woodwarda z Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie przeprowadzili analizę mikroskopową próbek z wnętrza kości piszczelowej i udowej Jane. Sprrawdzono również kości od stworzenia o imieniu Petey

Technika ta, znana jako paleohistologia, potwierdziła, że były to osobniki niedojrzałe. Zdaniem autorów badania, istnienie nanotyrana wydaje się mało prawdopodobne. 

Podczas badania pod mikroskopem okazało się, że naczynia krwionośne obu dinozaurów w momencie śmierci były w fazie szybkiego wzrostu. Gdyby to były dojrzałe stworzenia, naczynia nie byłyby tak widoczne.

Naukowcy zdołali również policzyć pierścienie wzrostu w kościach badanych dinozaurów. Ustalili, ze Jane miała 13 lat, a Petey 15.

Jane w momencie śmierci ważyła około tony. Masa ciała dorosłego tyranozaurusa sięgała 10 ton.

Archeologia
Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Archeologia
Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów