Skarb w garnku

Do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry trafiło 400 przedmiotów z brązu, wykonanych w latach 900 — 700 p. n. e.

Publikacja: 07.12.2015 14:54

Ten „skarb" pochodzi z czasów kultury łużyckiej. Odkryto go przypadkowo na terenie gminy Babimost, w pobliżu Nowego Kramska. Zabytki te zostały wyorane, leżały na powierzchni ziemi wraz z fragmentami naczynia, w którym ktoś je umieścił prawie trzy tysiące lat temu.

Tym kimś był rzemieślnik, metalurg, świadczy o tym zestaw zgromadzonych przez niego przedmiotów, między innymi wyposażenie całego warsztatu brązowniczego — formy odlewnicze, gotowe wytwory, złom, odpady produkcyjne.

Najciekawszymi przedmiotami w zbiorze są brązowe formy odlewnicze, jedna do produkcji siekierek, druga do produkcji sierpów. Formy odlewnicze wykonane z tego stopu są wielką rzadkością w naszym kraju, dotychczas z terenu Polski znanych jest zaledwie kilka tego typu obiektów.

- Właściciel warsztatu zajmował się głównie produkcją siekierek i sierpów, być może także grotów oszczepów — wyjaśnia Julia Orlicka-Jasnoch z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Niezwykłym znaleziskiem zajmą się teraz konserwatorzy, a także naukowcy z którejś z politechnik, ponieważ trzeba dokładnie określić, skąd pochodził surowiec — miedź i cyna — użyty do ich produkcji. Specjaliści postarają się określić proporcje poszczególnych składników używanych do odlewania stopu, temperaturę w jakiej to następowało. Będą to bardzo cenne informacje dla badaczy zajmujących się dziejami metalurgii.

Archeologia
Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało
Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Archeologia
Nowe odkrycie dotyczące prehistorycznej diety. Archeolodzy uzyskali przełomowy dowód
Archeologia
Polscy archeolodzy zbadają królewski grobowiec w Egipcie. Potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Archeologia
Niezwykłe odkrycie archeologów. Naukowcy odnaleźli zaginione miasto Majów
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay