Budowla, której zręby powstały około 2600 lat p.n.e., znajduje się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Podstawowe elementy tego obiektu to wał ziemny i fosa o średnicy ponad 100 m, otaczające krąg o średnicy 40 m zestawiony z 30 głazów.
Badania prowadzone od XIX wieku skłoniły archeologów do wniosku, że Stonehenge było swego rodzaju obserwatorium astronomicznym, kalendarzem związanym z porami roku i miejscem kultu Słońca i Księżyca.
Dotychczas archeolodzy nie podejrzewali istnienia innych kamiennych obiektów w obrębie lub w bezpośrednim sąsiedztwie budowli. Badania za pomocą georadaru, prowadzone przez zespół profesora Vince'a Gaffneya z Uniwersytetu w Birmingham, ujawniły 15 takich obiektów. Zostały one umieszczone w okolicy Stonehenge około ?4 tys. lat temu. Znajdowały się między innymi na drodze wiodącej do tego obiektu.
Georadar najnowszej generacji użyty do badań został udostępniony na okres czterech lat – dla Stonehenge Hidden Landscapes Project – przez austriacki Institut Ludwig Boltzmann.
Trzeba na nowo narysować mapę starożytnego obiektu – świątyni Słońca i Księżyca