Aż 97 proc. dyrektorów twierdzi, że finanse mają kluczowe znaczenie w zakresie oceny i monitoringu ryzyka, a 73 proc. ocenia, że automatyzacja poprawia wydajność pracy i pomaga w osiągnięciu celów strategicznych – wynika z raportu SAP. Nic dziwnego, że w działach finansowo-księgowych na popularności zyskuje wyspecjalizowane oprogramowanie, które zapewnia precyzję i szybkość działania.
Dwa bieguny w biznesie
Zawód księgowego będzie ewoluował w kierunku stanowiska o charakterze menedżerskim. – W przyszłości do obowiązków księgowego będzie należała weryfikacja działalności systemów, przyjmowanie alertów i ostateczne akceptacje rekomendowanych ścieżek postępowania. Coraz bardziej zaawansowane technologie będą upraszczały wszelkie procesy finansowo-księgowe – mówi Maciej Kwasiborski, ekspert z grupy SAP. Przewiduje, że ryzyko pomyłek zostanie maksymalnie ograniczone, a wszelkie zmiany legislacyjne niemal od razu będą uwzględniane przez inteligentne narzędzia.
Pokolenie księgowych, które właśnie wchodzi na rynek, chętnie korzysta z nowinek technologicznych. – W moim przekonaniu to naturalny sposób na przeorganizowanie działów finansowo-księgowych. Sądzę nawet, że na przestrzeni pięciu–dziesięciu lat ta organizacja będzie wyglądała w Polsce dużo lepiej niż w krajach zachodnioeuropejskich – uważa Bogdan Zatorski, ekspert z grupy Sage. Dodaje, że dziś księgowy ma znacznie większy zakres obowiązków niż kiedyś: musi być doradcą biznesowym oraz specjalistą od prawa finansowego i rachunkowości. To obszary, które wymagają dużego zaangażowania i udziału w szkoleniach – a czasu na to wszystko zabraknie, jeśli nie zautomatyzujemy rutynowych działań.
– Sztandarowym przykładem tego, w jaki sposób zmienił się zawód księgowego w polskiej rzeczywistości, są biura rachunkowe, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przeszły całkowitą transformację. Wiele z nich diametralnie zmieniło obsługę klientów, inwestując w nowoczesne technologie i dostrzegając w cyfrowym sposobie pracy przewagę konkurencyjną – mówi przedstawiciel Sage.
Natomiast jeśli chodzi o księgowość w firmach, to nadal widać dwa bieguny. Duże przedsiębiorstwa znacznie szybciej zainwestowały w usprawnienie pracy w działach finansowo-księgowych. Co istotne, u nich tych operacji jest dużo więcej, więc zatrudnienie kolejnych księgowych generowałoby wysokie koszty pracy. Dlatego postawiły na technologię. Natomiast w małych firmach zauważalny jest nadal konserwatyzm. Wiele z nich od lat zatrudnia jedną księgową. Dopóki nakład pracy drastycznie się nie zwiększał, właściciel nie dążył do wdrażania nowych rozwiązań technologicznych.