Ustawa z 20 grudnia 2024 r. o Radzie Fiskalnej realizuje zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej. Kraje UE muszą powołać niezależne instytucje fiskalne wynikającego z dyrektyw dotyczących ram budżetowych państw członkowskich. Polska ustawa wejdzie w życie 15 lutego 2025 r., choć część przepisów obowiązuje od dzisiaj. Natomiast kadencja pierwszego składu Rady rozpocznie się dopiero 1 stycznia 2026 r.
Przewodniczącego Rady Fiskalnej wskaże Minister Finansów
Rada będzie zajmowała się m.in. opiniowaniem prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby opracowania projektu ustawy budżetowej, a także opiniowaniem samych projektów tej ustawy na kolejne lata i oceniała ich zgodność z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. Chodzi m.in. o przestrzeganie zasady stanowiącej, że państwowy dług publiczny nie może przekroczyć 60 proc. wartości rocznego produktu krajowego brutto.
Czytaj więcej
Utworzenie stanowiska „superwicepremiera gospodarczego” wydaje się nierealne, ale może warto pokusić się o zebranie przy premierze grupy apolitycznych, wysoce profesjonalnych specjalistów, tworząc tzw. kitchen cabinet, jak u prezydenta Reagana?
Minister Finansów będzie stosował się do opinii lub ocen Rady, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał w ciągu 2 miesięcy od ich otrzymania wyjaśnić przyczyny. Wyjaśnienie to ma być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów. Dokumenty opracowywane przez Radę Fiskalną będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym przez Biuro Rady i dostępne dla każdego.
Rada Fiskalna składać się będzie z siedmiu osób powoływanych na 6-letnią kadencję, którzy w pełnieniu swojej funkcji mają być niezależni i kierować się dobrem publicznym. Przy czym przewodniczącego ma wskazywać Minister Finansów, a pozostałych sześciu: Prezydent RP, Prezesa NIK, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, strona pracowników w Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz strona pracodawców, wreszcie strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.