Refundacja a proces oceny leków na nowotwory: Leczenie raka trzeba unowocześnić

Eksperci proponują algorytm oceny leków przeciwnowotworowych, który pozwoli zrefundować więcej substancji.

Publikacja: 13.07.2017 07:40

Refundacja a proces oceny leków na nowotwory: Leczenie raka trzeba unowocześnić

Foto: www.sxc.hu

Onkolodzy i specjaliści ochrony zdrowia chcą zobiektywizować proces oceny leków na nowotwory, które trafiają do refundacji. Ma im w tym pomóc algorytm oceny wartości dodanej leku względem aktualnie refundowanego standardu postępowania, który umożliwi dostęp do najbardziej skutecznych, bezpiecznych i najlepiej przebadanych leków.

– Istotny i często decydujący w ocenie wartości nowych leków onkologicznych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz podejmowaniu przez Ministerstwo Zdrowia decyzji refundacyjnych jest w Polsce wskaźnik farmakoekonomiczny QALY (quality-adjusted life year), czyli koszt wydłużenia życia o jeden rok skorygowany o jakość życia – tłumaczy prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z autorów algorytmu. – My proponujemy kilka dodatkowych ilościowych czynników, które można wziąć pod uwagę w całościowej ocenie: wskaźników przeżycia, jakości życia, profilu bezpieczeństwa, aspektów ekonomicznych czy siły dowodów naukowych. Sądzimy, że pozwoli to obiektywniej ocenić skuteczność poszczególnych terapii i wskazać te z nich, które powinny być refundowane w pierwszej kolejności – tłumaczy prof. Jassem.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach