Opłata za odpady z domku letniskowego raz w roku

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości letniskowej, wykorzystywanej sezonowo, nie zależy od rzeczywistej ilości odpadów z tej nieruchomości. Jest ona uśredniona dla wszystkich nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych na terenie gminy.

Aktualizacja: 22.08.2018 16:24 Publikacja: 21.08.2018 02:00

Opłata za odpady z domku letniskowego raz w roku

Foto: 123RF

Właściciel domku letniskowego rzadko korzysta z niego, ze względów zdrowotnych i rodzinnych. Czy powinno mieć to wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tego domku?

Nie.

Zgodnie z art. 6j ust. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w  gminach (dalej u.c.p.) w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych tylko przez część roku, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Ryczałtowa stawka

opłaty jest ustalana jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na takich nieruchomościach na obszarze gminy, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za pojemnik (art. 6j ust. 3c u.c.p.). Podkreśla się, że pojęciom domku letniskowego i nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe należy nadać znaczenie przyjęte w języku potocznym (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 7 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Go 150/17, LEX nr 2307341).

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku WSA w Opolu z 8 listopada 2017 r. (sygn. I SA/Op 242/17, LEX nr 2403840), domki letniskowe służą tylko do celów związanych z wypoczynkiem, a nie do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe stanowią otwartą kategorię nieruchomości, o zaliczeniu do której decydują względy funkcjonalne. Zasadniczo nieruchomości te są kwalifikowane jako nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają na nich odpady komunalne. Nie jest tu istotne przeznaczenie nieruchomości (np. w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego), ale faktyczne funkcje, jakie pełnią i faktyczny sposób ich wykorzystania.

Decydujące znaczenie przy określeniu rodzaju nieruchomości ma to do czego faktycznie jest ona wykorzystywana i czy jest wykorzystywana. Zwraca się uwagę, że na właścicielach takich nieruchomości ciąży obowiązek poniesienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – według ryczałtowych stawek ustalonych przez radę gminy w uchwale, będącej aktem prawa miejscowego – bez względu na ilość osób przebywających w różnym czasie na danej nieruchomości i faktyczny okres tego przebywania. Opłata za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości letniskowych wykorzystywanych sezonowo jest płatna raz w roku ryczałtem. Nie zależy ona od rzeczywistej ilości odpadów gromadzonych na danej nieruchomości, gdyż jest obliczana w stosunku do średniej ilości odpadów powstających na nieruchomościach tego rodzaju (wyrok WSA w Gdańsku z 2 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Gd 1477/16, LEX nr 2357847).

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 6j ust. 3b-3c ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1454)

Właściciel domku letniskowego rzadko korzysta z niego, ze względów zdrowotnych i rodzinnych. Czy powinno mieć to wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tego domku?

Nie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10