Józef B. (dane zmienione) utracił status bezrobotnego w 2011 r., ponieważ podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy, a jednocześnie jako osoba pobierająca stypendium z tytułu odbywania szkolenia.
Starosta, który w lipcu 2015 r. wydał wspomnianą decyzję, wezwał go wprawdzie do złożenia wyjaśnień i zapoznania się z aktami sprawy, ale przesyłka wróciła do niego jako niepodjęta w terminie.
W październiku 2016 r. Krystyna R. (dane zmienione), siostra Józefa B., zwróciła się o uchylenie decyzji starosty. Podała, że jej brat doznał udaru i od października 2014 r. przebywa w domu pomocy społecznej. Na mocy postanowienia sądu z 2016 r. został całkowicie ubezwłasnowolniony, a jego siostrę ustanowiono opiekunem prawnym.
Krystyna R. zaznaczyła, że brat posiadał status bezrobotnego od 2003 r. Szkolenia w 2011 r., w łącznym wymiarze 88 godzin, na które powołuje się decyzja starosty, odbywały się w ramach projektu „50 na plus", współfinansowanego ze środków UE. Prowadził go powiatowy urząd pracy na podstawie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie. W maju 2011 r., podczas wizyty w PUP, Józef B. poinformował jego pracownika o wzięciu udziału w programie. Dostarczył też do PUP świadectwa ze szkolenia – twierdziła Krystyna R. Nie jest jego winą, że PUP, jako podmiot organizujący szkolenia, zdublował, z powodu urzędniczego niedopatrzenia, składkę zdrowotną. I zamiast wyjaśnić dokładnie wszystkie okoliczności, wydał decyzję, którą pozbawił Józefa B. statusu bezrobotnego 4 lata wstecz, pozbawiając go jednocześnie ubezpieczenia zdrowotnego. Doprowadziło to do roszczenia Narodowego Funduszu Zdrowia o zapłatę ponad 54 tys. zł z tytułu kosztów leczenia. W dacie doznania udaru i odbywania leczenia Józef B. miał bowiem dokumenty potwierdzające status osoby bezrobotnej i prawo do świadczeń zdrowotnych.
Starosta odmówił uchylenia decyzji, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnym jest osoba, która nie podlega na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników.