mPojazd: Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i polisa OC w telefonie

Do rządowej aplikacji mObywatel została dodana usługa mPojazd. Pokazuje dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Aktualizacja: 08.05.2019 13:22 Publikacja: 08.05.2019 13:05

mPojazd: Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i polisa OC w telefonie

Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

mat

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Usługa pokazuje też dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Przypomnijmy, iż od 23 kwietnia nie trzeba zabierać dowodu osobistego na pocztę. Wystarczy wylegitymować się aplikacją mObywatel zainstalowaną w telefonie komórkowym.

Aplikacja mObywatel działa od 2017 r. Dzięki niej można się wylegitymować (okazać swoją tożsamość) wszędzie tam, gdzie należy okazać dokument ze zdjęciem, ale niekoniecznie dowód osobisty czy paszport. Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, czy w hotelach. Aplikacja umożliwia też wymianę danych pomiędzy obywatelami – dzięki temu rozwiązaniu w sytuacjach takich jak stłuczka, można okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych. Dane drugiej osoby można sprawdzić opcją mWeryfikator.

Z aplikacji nie można natomiast korzystać tam, gdzie przepisy wyraźnie mówią, iż do stwierdzenia tożsamości konieczne jest okazanie dowodu osobistego, np. w sądzie lub u notariusza.

Prawo w Polsce
Hołownia pozywa w trybie wyborczym. „Zmierzymy się w sądzie, Panie Sławku"
Sądy i trybunały
Zespół Rafała Brzoski przedstawił nowe propozycje. Takie zmiany mogą czekać sądy
W sądzie i w urzędzie
Nowa usługa w mObywatelu z zaskakującymi komunikatami. Ministerstwo radzi
Nieruchomości
Służebność przesyłu. Sąd Najwyższy zdecyduje o zasiedzeniu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w Polsce
MEN szykuje bat na wagarowiczów. Barbara Nowacka zapowiada zmianę przepisów