RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 24.04.2020 13:00 Publikacja: 23.04.2020 19:50
TSUE
Foto: TSUE
Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości, przypomniał w czwartek, że decyzje o wyborach muszą być zgodne z konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami. Przypomniał opinię OBWE z 7 kwietnia dotyczącą możliwości prowadzenia kampanii przez kandydatów w kontekście zakazu zgromadzeń wprowadzonego przez rząd. – Kampania jest właściwie niemożliwa, czyli wybory mogą nie spełniać międzynarodowych standardów – powiedział Reynders w czasie debaty poświęconej praworządności w Polsce, a zorganizowanej przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Przytoczył też zalecenie Komisji Weneckiej, organu Rady Europy, o tym, żeby nie zmieniać zasadniczych elementów ordynacji w okresie roku przed wyborami. – Rozmawiamy o tym z prezydencją, jesteśmy gotowi do debaty w oparciu o art. 7 – powiedział komisarz. Procedura z art. 7 w sprawie Polski jest prowadzona już od grudnia 2017 roku i dotyczy reformy sądownictwa, która – zdaniem Komisji – łamie praworządność.
Samo wejście na cudzy grunt, a nawet budowa instalacji przesyłowej, nie oznacza oczywistego korzystania, uruchamiającego bieg zasiedzenia służebności.
Czy podział odziedziczonego przez rodzinę mieszkania trzeba opodatkować? Niekoniecznie. Dział spadku nie podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn. Można też uniknąć PIT, bo w przepisach jest zwolnienie dla najbliższych.
Sąd Rejonowy w Toruniu uniewinnił mężczyznę, który na aukcji na rzecz WOŚP wystawił obraz „Matka Boska Kermitowska”. SR podkreślił, że w podobnych sprawach trzeba brać pod uwagę emocje „przeciętnego”, a nie ortodoksyjnego wierzącego.
Użytkownicy odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych zobowiązani są do wnoszenia opłat abonamentowych. Ich stawki określane są przez rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ile wyniesie abonament RTV w 2025 roku?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Ulga dla pracujących seniorów to stosunkowo nowa ulga podatkowa skierowana do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują. Dzięki niej część seniorów może nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W jaki sposób można z tego zwolnienia skorzystać? Kto jest do niego uprawniony? Jaki przychód jest nim objęty?
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Stany Zjednoczone to jeden z kluczowych dostawców węglowodorów do UE. Eksport ropy naftowej z USA do Europy Północno-Zachodniej na początku roku może jednak spaść ze względu na wzrost stawek za fracht i mniejszą różnicę w cenach między amerykańską ropą West Texas Intermediate a kontraktami terminowymi na ropę Brent – prognozują analitycy ankietowani przez Reutersa.
Dzięki zwycięstwu Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych patrioci w Europie otrzymali szansę na zmianę swojego losu - mówił w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet" węgierski premier Viktor Orbán.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska przed PiS. Trzecia Droga wróciła na podium. Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Perturbacje związane z wyborem nowego prezydenta mogą spowodować, że cały proces decyzyjny państwa, nominacyjny, legislacyjny, kontroli nad armią i sprawami międzynarodowymi, się zatnie. Nie warto zbliżać się do tak apokaliptycznego scenariusza.
Popierany przez PiS prezes IPN Karol Nawrocki w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku, liczyć może na 26,2 proc. głosów. Na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego swój głos oddać chce natomiast 35,7 proc. respondentów – wynika z nowego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Zagłosuję na kandydata, który w chwili wyborów prezydenckich będzie głosił poglądy najbliższe moim. Dziś – wśród zgłoszonych kandydatów – jest to Karol Nawrocki - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, "nie będzie prowadził kampanii" za szefa IPN.
Tysiąclecie koronacji pierwszego polskiego króla zbiega się w czasie z naszą prezydencją w Unii Europejskiej. Są pewne wnioski, które można z tamtej, pozornie dawnej lekcji wyciągnąć na dziś. Dotyczą one Rosji, zbrojeń, polityki międzynarodowej, naszych relacji z Europą i polityki wewnętrznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas