Z początkiem marca br. w służbach skarbowych nastało nowe. Doszło do formalnego połączenia różnych pionów skarbowości: urzędów skarbowych, celnych i urzędów kontroli skarbowej.
Urzędy, których dotyczy nasz ranking, co do zasady działają bez większych zmian. Najpoważniejsza zaś to utworzenie urzędów celno-skarbowych, które mają być policją skarbową, sprawniejszą niż dotychczasowe służby.
Grunt to integracja
Podstawowym celem reformy jest – jak deklarowało Ministerstwo Finansów – sprawniejsze ściganie przestępstw skarbowych i unikania podatków. Ma temu służyć przede wszystkim połączenie oddzielnych dotąd baz danych o podatnikach.
Chodzi przede wszystkim o zintegrowanie informatycznych zasobów używanych przez poszczególne służby. Wiedza o podatnikach jest w nich rozproszona i często niekompletna. W tym celu ma powstać Centrum Informatyki Krajowej Administracji Skarbowej. Jednak ten etap reformy nastąpi dopiero 1 stycznia 2018 r. Integracja baz danych jest bowiem wyzwaniem logistycznym i prace nad nią muszą potrwać.
Z nieoficjalnych rozmów z pracownikami zaangażowanymi w ten proces wynika, że sprawa integracji baz jest na tyle ważna, że całą resztę reformy w ogóle można by sobie darować.