Jest to pierwsza adaptacja telewizyjna słynnej książki "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego (1907-1975) – prawnika, dziennikarza, działacza politycznego i społecznego, jednego z bohaterów polskiego podziemia okupacyjnego, oficera AK, członka Kierownictwa Walki Podziemnej odpowiedzialnym za rozpracowywanie polskich kolaborantów. Zaraz po II wojnie został aresztowany przez UB i w dwóch kolejnych procesach oskarżony o prześladowanie i likwidację lewicowców. Wyznaczoną karę śmierci zamieniono na dożywocie. Po 11 latach więzienia wyszedł na mocy amnestii w 1956 roku, a w głośnym procesie rehabilitacyjnym został oczyszczony ze wszelkich zarzutów. Jedną z wielu tortur stosowanych wobec Kazimierza Moczarskiego było zamknięcie go w jednej celi ze zbrodniarzem hitlerowskim, katem powstania w getcie warszawskim, Jürgenem Stroopem. Wspólne rozmowy stały się tematem książki, dziennika więziennego Moczarskiego.
Czytaj także: Wielka rola Fronczewskiego
Książka Moczarskiego przeczekała wiele lat cenzury i jest jednym z najważniejszych literackich dokumentów czasu, w którym wojenne a potem ubeckie ciemności kryły naszą Ziemię. Pierwszą realizację telewizyjną w reżyserii Macieja Englerta pokazał Teatr Telewizji 16 kwietnia 2007 roku.
Spektakl reżyserował Maciej Englert. W rolach głównych zobaczymy Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Zielińskiego oraz Sławomira Orzechowskiego. Adaptacja telewizyjna zrealizowana została w Teatrze Telewizji w ramach Sceny Faktu.
Początek projekcji w poniedziałek 20 kwietnia o godzinie 20.30. Linki do transmisji będą zamieszczone na stronie internetowej oraz Facebooku Teatru Współczesnego.