Monika Strzępka i Maciej Nowak zainspirowali serial „Udar” Pawła Demirskiego. Nowak dyrektorem Narodowego?

„Udar”, serialowy debiut reżyserski Pawła Demirskiego, jest inspirowany chorobą Macieja Nowaka i kryzysem w życiu dramatopisarza oraz Moniki Strzępki. Udar przeżywa całe społeczeństwo. Premiera w ViaPlay 17 grudnia.

Publikacja: 16.12.2024 11:40

„Udar" Pawła Demirskiego. Jacek Poniedziałek na łóżku w roli Jacka Trockiego. Anna Seniuk jak matka

„Udar" Pawła Demirskiego. Jacek Poniedziałek na łóżku w roli Jacka Trockiego. Anna Seniuk jak matka Trockiego

Foto: Karolina Grabowska/mat. pras./ ViaPlay

„Udar” nie jest, jak „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, zapisem konkretnych wydarzeń z udziałem bohemy, a może celebrytów, jakbyśmy dziś powiedzieli. Z pewnością jednak daleki potomek Tadeusza Boya-Żeleńskiego mógłby napisać o „Udarze” tak, jak Żeleński napisał „Plotkę o 'Weselu' Wyspiańskiego” – wskazując związki bohaterów sztuki lub scenariusza z rzeczywistymi postaciami z kręgu autora. Tym razem w Warszawie.

O czym opowiada serial „Udar" Pawła Demirskiego?

Paweł Demirski, jeden z najbardziej wpływowych, jeśli nie najbardziej wpływowy dramatopisarz po 1989 r., oraz współautor głośnych premier Moniki Strzępki, wychodząc od autentycznego wydarzenia, czyli udaru Macieja Nowaka, inspirował się także kryzysem w związku ze Strzępką. Z dzisiejszej perspektywy można napisać, że przez wiele lat tworzył z nią najważniejszy progresywny duet w polskim teatrze. To już jednak historia. Serial jest tego potwierdzeniem.

Paweł Demirski Maciejem Nowakiem opiekował się w czasie jego choroby, tak jak Nowak zaopiekował się talentem Demirskiego podczas swojej dyrekcji w Teatrze Wybrzeże (2000–2006), gdzie zaczynała polska sceniczna czołówka ówczesnego pokolenia – poza Demirskim również Jan Klata i Michał Zadara, Wojciech Klemm, Grzegorz Wiśniewski.

Oczywiście nie z tego najbardziej znany jest Maciej Nowak tym, którzy w teatrze bywają od święta. Nowak to od lat recenzent kulinarny „Gazety Wyborczej”, a był też jurorem w programie „Top Chef” w Polsacie. Byłoby jednak niesmaczne nie wspomnieć o tym, że jego daniem głównym był w latach 2003-2013 r. Instytut Teatralny, którym kierował jako pierwszy dyrektor i pomysłodawca. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wcześniej stworzył i kierował gazetą „Goniec Teatralny” oraz „Ruchem Teatralnym”. Słowem: Maciej Nowak to najbardziej wpływowy teatralny kucharz.

Czy Maciej Nowak zostanie dyrektorem Teatru Narodowego?

A może być jeszcze bardziej wpływowy ze względu na konkurs na dyrektora Teatru Narodowego. Od sezonu 2025/2026 obejmie go nowa ekipa, wyłoniona w zamkniętym konkursie, do którego zaproszenia kierowała Hanna Wróblewska, ministra kultury. Otrzymali je Jan Klata, Michał Kotański, Paweł Płoski oraz Joanna Nawrocka, której program współtworzy właśnie Maciej Nowak.

Oczywiście, wcześniej Nowak miał szczęście wrócić do formy, co zainspirowało Pawła Demirskiego do napisania drugiego, po „Artystach”, scenariusza serialowego. „Artystów” reżysersko zrealizowała Monika Strzępka. Teraz zaś Demirski zdecydował się na debiut reżyserski, choć wspomagali go także Antonio Galdamez i Rafał Skalski.

Czytaj więcej

Monika Strzępka odwołana z Dramatycznego. Teatrem pokieruje Mariusz Guglas

Chociaż „Udar”, w przeciwieństwie do „Artystów”, rozgrywa się poza teatrem, w obsadzie serialu jest wiele aktorek i aktorów, dla których Demirski pisał, gdy grali jego sztuki w Wałbrzychu, wrocławskim Teatrze Polskim i Teatrze Starym w Krakowie. Gwiazdę kulinarnych programów Jacka Trockiego, geja o pseudonimie „Gruby” zagrał Jacek Poniedziałek, gwiazda i podpora Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, z myślą o tej roli pogrubiony, z brodą i siwą peruką.

W serialu ważny jest też motyw kryzysu związku rodziców dziecka, które źle czuje się ze swoją płcią i zamierza dokonać tranzycji. Można w tym odnaleźć dalekie echa historii samego Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.

Ponieważ serial jest już gotowy od wiosny 2023 r. – opóźnienie premiery ma związek z decyzją wycofania się producenta i dystrybutora, czyli platformy ViaPlay z Polski – Demirski, nawet gdyby chciał, nie miał szans odnieść się do zeszłorocznego kryzysu w Teatrze Dramatycznym. Chodzi o sytuacje, gdy wobec protestu aktorek nie doszło do premiery „Heks” Agnieszki Szpili, a potem Monika Strzępka została odwołana z dyrekcji przez władzę Warszawy.

„Udar” nie jest, jak „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, zapisem konkretnych wydarzeń z udziałem bohemy, a może celebrytów, jakbyśmy dziś powiedzieli. Z pewnością jednak daleki potomek Tadeusza Boya-Żeleńskiego mógłby napisać o „Udarze” tak, jak Żeleński napisał „Plotkę o 'Weselu' Wyspiańskiego” – wskazując związki bohaterów sztuki lub scenariusza z rzeczywistymi postaciami z kręgu autora. Tym razem w Warszawie.

O czym opowiada serial „Udar" Pawła Demirskiego?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Teatr. Magnetyczna Danuta Stenka w miłosnej tragedii kaszubskiej „Wòlô Bòskô”
Teatr
Gejowska bojówka w roli głównej. Grand Prix Boska Komedia'24 dla „Fobii”
Teatr
Kaczyński, Tusk, Hitler i Lupa, czyli „klika” na scenie
Teatr
Krzysztof Warlikowski i zespół chcą, by dyrektorem Nowego był Michał Merczyński
Teatr
Opowieści o kobiecych dramatach na wsi. Piekło uczuć nie może trwać
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność