13 lutego upływa termin, w którym polski rząd ma czas na odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej do TSUE o "zamrożenie" Izby Dyscyplinarnej SN w związku z wątpliwościami dotyczącymi kształtu reformy sądownictwa w Polsce.
- Mamy systematyczne zagrożenie praworządności w Polsce - mówiła podczas niedawnej debaty w PE poświęconej stanowi praworządności w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. - 4 stycznia KE zgłosiła się do TSUE z wnioskiem o wstrzymanie działań Izby Dyscyplinarnej, a Izba nadal działa - zauważyła wiceszefowa Komisji Europejskiej. - Komisja Europejska chce być zaangażowana w dialog z polskim rządem, ale jednocześnie musi stać na straży traktatów - dodała.
Politycy PiS przekonują z kolei, że UE nie ma kompetencji, by ingerować w kształt reformy sądownictwa w Polsce, ponieważ kształtowanie wymiaru sprawiedliwości pozostawiono w kompetencji krajów członkowskich.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy więc pytanie, czy - ich zdaniem - "Komisja Europejska powinna zajmować się sprawą reformy sądownictwa w Polsce?".