<Aż 116 śmierci samobójczych wśród osób do 18. roku życia i 730 prób samobójczych odnotowała policja w 2017 r. Prób mogło być jednak znacznie więcej.
Według niektórych opracowań, na jedno samobójstwo dokonane przypada 100 prób samobójczych. O niektórych nie wiedzą nawet rodzice. Pacjenci potrafią się do nich przyznać lekarzom nawet po roku – tłumaczy prof. Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży i kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
Jak wynika z publikacji fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dzieci się liczą 2017 – raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce”, nasz kraj jest drugi, po Niemczech, pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat. Rośnie też liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. Jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, oddziały psychiatryczne pękają w szwach, a na przyjęcie do szpitala nieletni z zaburzeniami psychicznymi czekają miesiącami. Najgorzej jest od października do kwietnia, czyli w „sezonie” na próby samobójcze. Wówczas dzieci w kryzysie psychicznym kładzione są na korytarzach. Zdarza się, że w braku miejsc rodzice przywożą je do placówek z drugiego końca Polski. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii zdarzają się pacjenci z województwa zachodniopomorskiego. Najwięcej na Mazowszu jest jednak nieletnich pacjentów z województwa podlaskiego, gdzie nie funkcjonuje ani jeden całodobowy oddział psychiatrii dzieci i młodzieży.
- Każdy człowiek, każdy z nas, może zachorować. Myśli samobójcze występują nie tylko depresji, ale także schizofrenii czy anoreksji. U dzieci i młodzieży samobójstwu niemal zawsze można zapobiec - pod warunkiem, że dziecko otrzyma pomoc. Niestety, w wielu przypadkach zawodzi wciąż niedoskonały system ochrony zdrowia. W przypadku myśli samobójczych każdy dzień jest ważny, a kolejki w psychiatrii bywają zabójcze – mówi prof. Remberk.
Prof. Remberk podkreśla, że w Polsce nadal za mało jest całodobowych oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Od ostatniej zimy w całym kraju przybyło zaledwie 30 miejsc, dzięki otwarciu oddziału w Konstancinie. W skali kraju to wzrost zaledwie o 1 proc.
Z raportu fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika również, że co piąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej ze strony znajomej osoby dorosłej, a 12 proc. – jakiejś formy wykorzystywania seksualnego. Z kolei aż 5 proc. dziewcząt i 4 proc. chłopców doświadcza powtarzalnej, długotrwałej cyberprzemocy. Wszystkie one wymagają pomocy specjalisty.