Co dalej z Małgorzatą Gersdorf? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, iż nie będzie żadnej decyzji w sprawie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Aktualizacja: 03.07.2018 12:36 Publikacja: 03.07.2018 12:29

Co dalej z Małgorzatą Gersdorf? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

mat

Przypomnijmy, iż we wtorek wchodzi w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Z wypowiedzi publicznych prezydenckich ministrów wynikało, że postanowieniem prezydenta prezes SN Małgorzata Gersdorf zostanie przeniesiona w stan spoczynku.

Do tych informacji w rozmowie z Polskim Radiem odniósł się sam Andrzej Duda.

- Nie ma żadnej decyzji ws. prezes Gersdorf i nie będzie, dlatego że ustawa przesądza tę sprawę jednoznacznie. Tam jest wprost podany termin, kiedy Pani Prezes przechodzi w stan spoczynku, to wszystko - oświadczył prezydent.

To oznacza, że prezydent nie będzie formalnie uczestniczył w odwoływaniu prof. Gersdorf, zdając się wprost na postanowienia ustawy. Nieoficjalnie uzasadnienie jest takie, że postanowienia są wydawane tylko wtedy, gdy termin nie wynika z ustawy (w przypadku i I prezes takie termin są). W ten sposób prezydent unika zarzutów, że uczestniczy w niekonstytucyjnej procedurze skracania kadencji szefowej SN.

"Fakty" TVN poinformowały, iż prof. Gersdorf została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego. I prezes SN przyjęła zaproszenie, do spotkania ma dojść po godz. 16:00.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym obniża wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego z 70 do 65 lat. Przepis ten ma również zastosowanie do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (zgodnie z Konstytucją jej kadencja kończy się w 2020 roku). Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować Prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. Prezydent może dwukrotnie przedłużyć mandat sędziego każdorazowo na okres trzech lat.

W poniedziałek Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym.

Czytaj także:

Polowanie na prezesa Sądu Najwyższego

Prezesa sądu zatrudnię

W SN nie ma gabinetu dla innego prezesa niż prof. Gersdorf

Ruszyła procedura wobec Polski w sprawie SN

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego