CODA (ang. Children/Child of Deaf Adults) to inaczej słyszące dzieci głuchych rodziców. KODA to niepełnoletnie dzieci głuchych rodziców. Nie wiemy, ile w Polsce jest takich osób. Wiemy natomiast, że 90 proc. głuchych rodziców ma słyszące dzieci.
Wyręczają państwo z jego obowiązków
Nie wiemy, że KODA mają w Polsce trudniej niż dzieci rodziców słyszących. Nie wiemy, że to KODA bywają na co dzień tłumaczami swoich rodziców w różnych trudnych sytuacjach, na przykład u lekarza, w urzędzie, w sądzie, w kontaktach z nauczycielami, chociaż jest to niezgodne z prawem. Świadczą swoim rodzicom pomoc, której nie zapewnia im państwo.
Niemożność skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) sprawia, że dzieci są angażowane do likwidacji barier między głuchymi rodzicami a światem słyszących. Do odgrywania zatem wielu ról dla nich nieodpowiednich (roli tłumacza, opiekuna, przewodnika pełnomocnika i „adwokata" rodziców). Skutkami zmuszania KODA do brania odpowiedzialności za swoje życie oraz za sprawy swojej rodziny są:
- syndrom utraconego dzieciństwa;
- brak czasu na własny rozwój, brak wsparcia w sytuacjach trudnych, brak również zachęty do rozwijania własnego potencjału, czasem nawet uporczywe poczucie winy, gdy robi się coś dla siebie;