W środowisku nauki prawa oraz przedsiębiorców od wielu lat wskazywano na konieczność utworzenia wyspecjalizowanego sądownictwa dla spraw własności intelektualnej. Pomysł ten przez wiele lat pozostawał w fazie ogólnych deklaracji. W chwili obecnej ujrzał światło dzienne projekt opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zespole do spraw opracowania koncepcji utworzenia sądów własności intelektualnej. Miałem przyjemność brać udział w pracach zespołu od czerwca 2018 r. aż do powstania finalnej wersji projektu.
Czytaj także: Będą nowe specjalistyczne sądy
Chcę się skupić tylko na jednym aspekcie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on rozwiązania proceduralne (wprowadzenie do k.p.c. postępowania w sprawach własności intelektualnej) oraz organizacyjne, umożliwiając tworzenie na poziomie sądów okręgowych i apelacyjnych wydziałów własności intelektualnej.
Szansa dla świata nauki
Jednym z orędowników wyspecjalizowanego sądownictwa do spraw własności intelektualnej był prof. dr hab. Michał du Vall". Choć projekt opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji nie bazuje na projekcie przygotowanym m.in. przez dr hab. Michała du Valla w 2011 r. w ramach spotkań odbywających się z inicjatywy dr Alicji Adamczak – prezesa Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, to jednak opiera się na identycznym założeniu konieczności tworzenia wyspecjalizowanego sądownictwa (spełniającego postulat fachowości). Na całym świecie występuje trend do tworzenia tego rodzaju sądów, przy czym projekt przyjęty przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest umiarkowany, jeśli chodzi o zakres kognicji. Z pewnością jednak realizuje dążenie do stworzenia odpowiednich warunków kształtowania się wyspecjalizowanej kadry w sprawach własności intelektualnej w sądownictwie.
Zgodnie z art. 5 pkt 1 projektu (w pierwotnej wersji) w sądach okręgowych (jak i apelacyjnych) mogą być tworzone wydziały własności intelektualnej – do spraw o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak też dotyczące wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych oraz ochronę innych praw na dobrach niematerialnych, a także do spraw o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, do spraw o ochronę dóbr osobistych, dotyczących wykorzystania wartości dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorstwa, towarów lub usług oraz do spraw o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub racjonalizatorską.