W listopadowym badaniu GUS już ponad połowa firm w budownictwie, ponad 40 proc. w przemyśle i jedna trzecia w usługach wskazuje niedobór pracowników o odpowiednich kwalifikacjach jako jedną z głównych barier w działalności. W dodatku ta bariera jest teraz dużo bardziej uciążliwa niż przed rokiem.
Czytaj także: Zbliża się zmierzch rynku pracownika
Dane GUS są kolejnym dowodem na to, że umiejętność zdobycia i utrzymania dobrych pracowników stała się jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych w biznesie.

Odrobiona lekcja
Na największą przewagę mogą liczyć firmy, którzy skutecznie zabiegają o tzw. talenty, czyli ludzi, którzy nie tylko mają potrzebne firmie kwalifikacje, ale są także zaangażowani w pracę i zmotywowani do rozwoju. W dołączeniu do takich firm ma pomóc nasz nowy projekt „Pracodawca Rzeczpospolitej". Jego główną częścią jest planowany na 12 grudnia br. i bazujący na danych finansowych ranking czołowych pracodawców – przedsiębiorstw, które w ostatnich latach dynamicznie zwiększały zatrudnienie i wynagrodzenia, mogąc się również pochwalić dobrą kondycją finansów, w tym dodatnią rentownością.