Prawie 10 tysięcy złotych na miesiąc – to najwyższe średnie wynagrodzenie, jakie uzyskali absolwenci z rocznika 2017 w pierwszym roku swojej pracy – wynika z najnowszej, czwartej edycji badania ekonomicznych losów absolwentów, czyli ELA.
Informatyka rządzi
Ten rekord należy do młodych informatyków, którzy ukończyli Wydział Matematyczno-Informatyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie albo kierunek analiza danych – big data prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Kolejne pozycje pod względem wysokości zarobków także zajmują absolwenci kierunków informatycznych oraz okołoinformatycznych – takich jak np. informatyka przemysłowa na Politechnice Śląskiej czy automatyka i robotyka na Politechnice Poznańskiej.
Wysokie zarobki informatyków, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, nie są specjalnym zaskoczeniem. Jak już pisaliśmy, obecnie są to specjalizacje najbardziej poszukiwane na rynku. I szybko się to nie zmieni, gdyż rozwój gospodarki cyfrowej będzie zwiększał zapotrzebowanie na profesjonalistów IT.
Na szczęście nie tylko informatycy mogą liczyć na wysokie zarobki już w pierwszym roku pracy po zakończeniu nauki, choć w grupie absolwentów o ponad przeciętnych dochodach dominują osoby o wykształceniu technicznym. Można tu wymienić absolwentów górnictwa i geologii na Politechnice Śląskiej, oceanotechniki na Politechnice Gdańskiej, mechatroniki na Uczelni Jana Wyżkowskiego w Polkowicach, inżynierii środowiskowowej na Uniwersytecie Opolskim czy energetyki na Politechnice Poznańskiej. Tu średnie zarobki sięgają ponad 7 tys. zł brutto na miesiąc.