Trudniejsze delegowanie pracowników

Unijna Rada ostatecznie zatwierdziła w czwartek uzgodnioną wcześniej reformę zasad delegowania pracowników. Polska i Węgry były przeciw, wstrzymały się Litwa, Łotwa, Chorwacja i Wielka Brytania.

Aktualizacja: 21.06.2018 18:08 Publikacja: 21.06.2018 18:04

Trudniejsze delegowanie pracowników

Foto: 123RF

Reforma jest niekorzystna dla Polski, bo nasze firmy są w skali UE potentatem w delegowaniu pracowników: 23 proc. pochodzi z naszego kraju. To osoby wysyłane przez polskie firmy do realizacji kontraktu, np. budowlanego, w innym kraju UE.

Według unijnych zasad zawsze musiały one dostawać pensję wyższą od płacy minimalnej w państwie przyjmującym, ale reforma idzie dalej. Do płacy minimalnej muszą być dodane wszystkie elementy dodatkowe obowiązujące dla podobnej osoby (w tym zawodzie, w takim miejscu pracy, z takim stażem itp.). To nie tylko zwiększa koszty, ale przede wszystkim biurokrację.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane
Rynek pracy
Rośnie znaczenie freelancerów. Pracują już regularnie dla ponad połowy firm
Rynek pracy
Firmy mają sposób na niedobór kadr. Pomoże w tym AI
Rynek pracy
Polska nie walczy o talenty. Przyciąga najwięcej w Unii imigrantów do prac fizycznych
Rynek pracy
Sędzia stanął po stronie pracowników USAID. Nawet to może nie uratować agencji