Polacy mogą przekraczać granice, jeśli jadą do pracy sezonowej, ale tylko pod warunkiem, że po powrocie poddadzą się 14-dniowej kwarantannie. Wielu z nich pewnie z tego powodu zrezygnuje z wyjazdów do Europy Zachodniej do pracy przy zbiorach warzyw i owoców. Część obawia się też zarażenia w krajach, gdzie ciągle wskaźnik zachorowalności jest znacznie wyższy niż w Polsce. Nawet jednak jeśli będą chcieli zarobić, to mogą napotkać bariery po drugiej stronie, bo z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa również kraje Europy Zachodniej wprowadzają restrykcje na granicach. W środę o zamknięciu granic dla pracowników sezonowych miał zdecydować rząd niemiecki.
Tymczasem w sektorze rolnictwa w całej UE pracownicy sezonowi to blisko 1/3 siły roboczej, przy czym niektóre działy produkcji – jak właśnie zbiory warzyw, owoców czy winobrania – opierają się głównie na nich. A w Europie Zachodniej ci pracownicy sezonowi to przede wszystkim obywatele Europy Wschodniej, w tym w większości z Polski i Rumunii. Tak jest np. w Niemczech, Belgii czy Holandii. Z kolei we Francji większość z nich pochodzi z Hiszpanii, a także z Maroka czy Tunezji – z tych krajów też nie da się teraz wjechać do Francji. Organizacje farmerów już biją na alarm i proszą o wsparcie ze strony czasowo bezrobotnych w ich krajach.
– Sytuacja jest pilna – oznajmił belgijski związek producentów Algemeen Boerensyndicaat (ABS). Przypomniał, że wkrótce rozpoczną się prace na polach szparagów, a niedługo zbiory truskawek i pomidorów, które w dużej części opierały się na pracy Polaków. Związek zaapelował do rządu o przepisy umożliwiające zatrudnienie czasowo bezrobotnych, z pozostawieniem im jednocześnie prawa do zasiłku. Oferuje także pracę uczniom, studentom czy imigrantom czekającym na rozpatrzenie wniosków o azyl.
Podobny apel wystosowała główna francuska organizacja producentów FNSEA. „Potrzebujemy 200 tysięcy pracowników sezonowych na trzy miesiące. Oferujemy bezpieczną pracę" – napisała prezes organizacji Christiane Lambert. We Francji powstała platforma internetowa, która kojarzy rolników potrzebujących pracowników, z tymi, którzy mogą pomóc przy uprawach, zbiorach czy transporcie.