Wojskowi w Egipcie zajmą się importem pszenicy z Rosji

Agencja egipskiego lotnictwa wojskowego przejęła od cywilnego urzędu GASC import strategicznych surowców, zwłaszcza pszenicy z Rosji., także innych surowców żywnościowych

Publikacja: 08.12.2024 17:41

Wojskowi w Egipcie zajmą się importem pszenicy z Rosji

Foto: Bloomberg

Egipt jest od dawna jednym z największych na świecie importerów pszenicy, z której powstawało subwencjonowane przez państwo pieczywo dla 70 mln mieszkańców. Zajmował się tym generalny urząd ds. dostaw surowców rolnych (GASC), podległy resortowi zaopatrzenia.

Rosyjska minister rolnictwa, Oksana Lut otrzymała z Egiptu pismo informujące, że Agencja Zrównoważonego Rozwoju Mostakbal Misr egipskiego lotnictwa wojskowego została wyłącznym organem odpowiedzialnym za import surowców żywnościowych. Pismo, z którym zapoznał się Reuter, informowało też, że nowa agencja ma w planach stosowanie bezpośrednich porozumień o kupnie na równi z międzynarodowymi przetargami. Ta strategia ma uprościć procedury, ale wywołała zaniepokojenie światowych maklerów.

Za kadencji prezydenta Abdela Fattaha al-Sissi, generała w stanie spoczynku od 2014 r., namnożyło się w Egipcie firm związanych z wojskiem. To doprowadziło do usunięcia wielu cywili i zagranicznych inwestorów. Rząd w Kairze wyjaśniał, że te firmy wypełniają luki na rynku.

Czytaj więcej

Egipt kupił rekordowe ilości rosyjskiej pszenicy. Cena najniższa z możliwych

„Agencja Mostakbal Misr przejmie wszelkie kompetencje prawne kontrolowane wcześniej przez GASC. Resort zaopatrzenia gwarantuje, że agencja ma zdolność finansową do wywiązywania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z przetargów i bezpośrednich zakupów” — stwierdzało pismo wysłane do Moskwy.

Biuro GASC wyjaśniło Reuterowi na piśmie, że celem tamtego pisma było przedstawienie kierownictwa nowej agencji. „Ma zapewnić import pszenicy bez trudności” — napisano powołując się na decyzję rządu o przyznaniu Mostakbal Misr roli urzędu jednolitych zamówień publicznych.

Rosyjski związek eksporterów ziarna i producentów stwierdził, że „nie może potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu tego pisma. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej informacji tradycyjnymi oficjalnymi kanałami używanymi zwykle do wymiany informacji takiego znaczenia” — dodali Rosjanie.

Egipska agencja wojskowa Mostakbal Misr

Mostakbal Misr powstała w 2022 r. na mocy dekretu prezydenta jako organ rozwoju lotnictwa wojskowego. Początkowo skupiała się na odzyskiwaniu gruntów, potem zakres jej działania rozszerzył się na inne sektory gospodarki. Przejmowała też projekty od innych organizacji wojskowych i podmiotów cywilnych.

W listopadzie podjęła pierwszą próbę zdobycia pszenicy i oleju jadalnego drogą bezpośredniej umowy kupna. Zawiłości proceduralne wywołały jednak zamęt wśród maklerów, pojawiły się apele o większą jasność i doszło do odroczenia.

Czytaj więcej

Rosja kupuje „przyjazne kraje”. Dostaną miliardy dolarów tanich kredytów

GASC był od dawna wiarygodnym pośrednikiem w handlu międzynarodowym, a ta agencja jest mało znana na rynku obrotu pszenicą. W maju 2022 zamierzała obniżyć koszty importu tego ziarna dostawą miliona ton lokalnej pszenicy rządowi w tym roku. Tegoroczne zbiory wyniosły zaledwie 3,42 mln ton, po 3,41 mln t rok wcześniej, w 2022 r. rolnicy dostarczyli 3,7 mln t — wynika z danych resortu zaopatrzenia.

Maklerzy podchodzą sceptycznie do nowej agencji. — Warunki GASC w międzynarodowych przetargach powstawały od wielu lat. Cieszą się zaufaniem, a tylko gdy jest zaufanie można robić duże zakupy za miliony dolarów — stwierdził pewien niemiecki makler. — Na dłuższą metę nowa organizacja będzie bez wątpienia w stanie robić zakupy, ale na krótką metę może mieć trudności — dodał.

Rolnictwo
FAO: nowy rok z tańszą żywnością na świecie
Rolnictwo
Japoński rząd walczy z drożyzną. Chce zmusić rynek do obniżenia cen ryżu
Rolnictwo
Najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pociągi będą mogły jechać nawet 350 km/h
Rolnictwo
Groźna choroba na granicy z Polską. Zagraża polskiemu eksportowi mięsa i mleka
Rolnictwo
Zaledwie tysiąc rolników na proteście przeciwko Mercosur i Zielonemu Ładowi