Reklama
Rozwiń

Zmiana płci: nie trzeba pozywać własnych dzieci

By urzędowo zmienić płeć, nie ma potrzeby angażowania dzieci. Ich udział w procesie nie jest konieczny – to sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Publikacja: 08.02.2019 08:16

Zmiana płci: nie trzeba pozywać własnych dzieci

Foto: Adobe Stock

Tym ciekawszego, że mimo prób nie uchwalono w Polsce procedury prawnej zmiany płci, drogę przeciera więc SN.

Czytaj także: Osoby transpłciowe nie muszą pozywać swoich dzieci - SN o ustalaniu płci metrykalnej

Kwestia wynikła w sprawie mężczyzny, a po wyroku kobiety mieszkającej z rodziną w Łódzkiem. Urodziła się jako mężczyzna, jako mężczyzna ożeniła i ma sześcioro dzieci. Cztery lata temu rozwiodła się, ale mocą wyroku rozwodowego przyznano jej – jako mężczyźnie – wykonywanie władzy rodzicielskiej, ograniczając władzę matce. Niedawno wystąpił do sądu o ustalenie zmiany płci, jednak sąd okręgowy przychylił się do zdania prokuratora, że występujący z takim pozwem musi koniecznie pozwać swoje dzieci. Takie zresztą było dotychczasowe stanowisko SN (chodzi o wskazane w art. 72 § 2 kodeksu postępowania cywilnego współuczestnictwo konieczne). Tymczasem w sprawie występował tylko ojciec powoda, brakowało czwórki dzieci, z którymi nie utrzymuje kontaktów, a ich adresów nie wskazał, i małoletniego syna, który z nim mieszka.

Sąd Apelacyjny w Łodzi potwierdził ustalenia SO, że badania seksuologiczne, psychiatryczne i psychologiczne potwierdziły u powoda transseksualizm i wykluczyły zubożenie psychiatryczne lub osobowości. Stwierdził trwałe poczucie przynależności do płci żeńskiej i ustalił, że powód jest kobietą. Sąd uznał też, że nie było konieczne uczestnictwo dzieci w tym procesie.

Do SN odwołał się prokurator, kwestionując stanowisko, że dzieci nie mają interesu prawnego w takiej sprawie. RPO wskazał natomiast, że osoba transpłciowa nie zmienia swej roli społecznej wskutek wyroku ustalającego jej płeć, a sądowe ustalenie płci nie wpływa na zakres praw rodzicielskich.

SN wskazał, że o ile udział rodziców w takiej sprawie (gdy nie żyją – kuratora) jest niezbędny, by dochować zasady dwustronności procesu, o tyle udział dzieci nie jest konieczny. Przedmiotem sprawy o zmianę płci jest bowiem prawo rodzica do właściwej płci, a nie stosunki rodzicielskie między nim a dziećmi.

Sygnatura akt: II CSK 371/18

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku