Aktualizacja: 30.11.2019 21:15 Publikacja: 01.10.2019 00:01
Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik
Jubileuszowa, 15. edycja rankingu przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą" pokazuje, że najwyższą jakość leczenia można osiągnąć w placówce oddalonej od wielkich ośrodków klinicznych. Tegoroczny tryumfator – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej – od wielu lat osiąga dodatni wynik finansowy, jednocześnie inwestując w nowe rozwiązania poprawiające poziom leczenia. Od roku prowadzi domowy szpital, zespół długoterminowej opieki medycznej dla osób przewlekle chorych oraz w stanach paliatywnych, zapewniający opiekę na 78-łóżkowym oddziale, ale także w domach pacjentów.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Projekt zmian w szpitalnictwie, po tym jak dwukrotnie spadł z porządku obrad Rady Ministrów, będzie ponownie konsultowany. Publiczne konsultacje reformy rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają 30 dni – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Niejednokrotnie obserwując zmagania młodych dorosłych z codziennością porównujemy skalę ich rozterek do własnej sytuacji życiowej. Stawiamy się w roli doświadczonego eksperta, często mentora, zadając przy tym pytanie - co tak naprawdę mogą oni wiedzieć o problemach? Warto jednak w tym miejscu zadać sobie pytanie – czy mamy prawo to oceniać? I czy ta ocena na pewno jest słuszna?
Laureaci zestawienia „Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group" pokazują, że potrafią sobie radzić nawet w trudnej rzeczywistości pandemii.
Choroby sercowo-naczyniowe pojawiają się u pacjentów z cukrzycą dużo częściej i wcześniej niż u osób zdrowych. Dlatego lecząc diabetyka, trzeba chronić jego serce.
Szwecja, Dania i Holandia to niekwestionowani europejscy liderzy pod względem jakości i skuteczności opieki medycznej. Wśród państw krajów Europy Środkowo-Wschodniej są nimi Słowacja, Czechy i Słowenia. Jakie rozwiązania zapewniły sukces funkcjonujących w nich systemów ochrony zdrowia?
Polska znalazła się na dopiero na 25 miejscu w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia wśród 28 państw UE. To jeden z najgorszych wyników - za nami są tylko Rumunia, Bułgaria i Łotwa. Źle wypadamy m. in. ze względu na nadumieralność z powodu chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Ranking „RZ" i CMJ | Najlepsze szpitale w Polsce nie boją się analizować własnych błędów i raportować zdarzeń niepożądanych.
Dr n. ekon. Małgorzata gałązka-sobotka | System ochrony zdrowia powinien być zrównoważony – mówi członek rady programowej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia" i dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
Najlepsze szpitale w województwie: Najwięcej szpitali w pierwszej setce ma Pomorskie (12), które dogania Kujawsko-Pomorskie z 11 placówkami. W pierwszej dziesiątce uplasowały się aż dwie placówki z Dolnego Śląska.
Sieć polepszyła kondycję finansową szpitali pediatrycznych – mówi Dr Michał Bedlicki, wicedyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas