Aktualizacja: 12.12.2018 23:25 Publikacja: 12.12.2018 23:25
Foto: Adobe Stock
Rz: Co stanowiło impuls do narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia"?
Małgorzata Gałązka-Sobotka: Od wielu lat różne środowiska apelowały do rządzących o dokument „Polityka zdrowotna", który powinien powstawać w szerokim środowiskowym dialogu i być rzeczywistą ramą strategicznego zarządzania systemem. Kiedy jednak pojawiła się decyzja o zwiększeniu wydatków państwa na ochronę zdrowia do min. 6 proc. PKB do 2024 r., pojawiło się poczucie konieczności uzgodnienia, jak zagospodarować te środki. Świadomi wyzwań, jakie wynikają z dynamicznego starzenia się polskiego społeczeństwa, ale również otwarci na szanse, jakie niesie postęp techniczny, stajemy wobec retorycznego pytania, czy współczesny model organizacji i zarządzania systemem jest efektywny i zdolny do skutecznego zaspokajania potrzeby zdrowotnych obywateli. Pomysł ogólnonarodowej debaty na temat zdrowia materializował się jednak już wcześniej, mniejszymi inicjatywami przedstawicieli interesariuszy, którzy gromadzili się i debatowali.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Laureaci zestawienia „Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group" pokazują, że potrafią sobie radzić nawet w trudnej rzeczywistości pandemii.
Inwestycja w jakość i bezpieczeństwo pacjentów przekłada się zarówno na wyniki kliniczne, jak i finansowe.
Choroby sercowo-naczyniowe pojawiają się u pacjentów z cukrzycą dużo częściej i wcześniej niż u osób zdrowych. Dlatego lecząc diabetyka, trzeba chronić jego serce.
Szwecja, Dania i Holandia to niekwestionowani europejscy liderzy pod względem jakości i skuteczności opieki medycznej. Wśród państw krajów Europy Środkowo-Wschodniej są nimi Słowacja, Czechy i Słowenia. Jakie rozwiązania zapewniły sukces funkcjonujących w nich systemów ochrony zdrowia?
Polska znalazła się na dopiero na 25 miejscu w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia wśród 28 państw UE. To jeden z najgorszych wyników - za nami są tylko Rumunia, Bułgaria i Łotwa. Źle wypadamy m. in. ze względu na nadumieralność z powodu chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Ranking „RZ" i CMJ | Najlepsze szpitale w Polsce nie boją się analizować własnych błędów i raportować zdarzeń niepożądanych.
Najlepsze szpitale w województwie: Najwięcej szpitali w pierwszej setce ma Pomorskie (12), które dogania Kujawsko-Pomorskie z 11 placówkami. W pierwszej dziesiątce uplasowały się aż dwie placówki z Dolnego Śląska.
Sieć polepszyła kondycję finansową szpitali pediatrycznych – mówi Dr Michał Bedlicki, wicedyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas