Od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego do jego zakończenia z mocy prawa powinno się zawiesić bieg terminów procesowych i sądowych, pisze do premiera Maciej Bobrowicz prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Nie ma innego wyjścia
Do listu dołącza propozycje zmian w prawie. „W postępowaniach przed organami administracji publicznej, sądami powszechnymi, sądami wojskowymi, sądami administracyjnymi, SN lub TK zawiesza się bieg terminów na dokonanie czynności procesowej, terminów wyznaczonych przez sąd lub trybunał lub innych terminów wskazanych w ustawach regulujących postępowanie przed tymi organami, biegnących dla stron i uczestników postępowania, w tym stron i uczestników postępowania reprezentowanych przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, adwokatem lub rzecznikiem patentowym" – tak według radców powinien brzmieć art. 14a znowelizowanej specustawy o walce z koronawirusem. Nie stosowałoby się tego do zatrzymań i tymczasowych aresztowań.
Zdaniem radców wyłączone spod opisywanej regulacji powinny też być postępowania, w których zawieszenie biegu terminów niosłoby bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia, wolności lub majątku człowieka albo groziłoby bezpośrednio dobru dziecka oraz gdyby niepodjęcie działań prowadziło do cierpienia zwierzęcia. W takim przypadku o pominięciu regulacji o zawieszeniu terminów decydowałby w formie postanowienia podmiot prowadzący sprawę. Na jego postanowienie służyłoby zażalenie składane w terminie siedmiu dni od otrzymania rozstrzygnięcia pierwszej instancji.
– Dziś w sądach odwołano lub przesunięto rozprawy. Niektóre sądy poddano kwarantannie, a rząd apeluje o pozostawanie w domach. Godziny pracy poczty ograniczono i stoją się przed nimi kolejki po pisma sądowe. Dlatego w liście do premiera przedstawiłem propozycję naszego Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji zmiany ustawy koronawirusowej poprzez zawieszenie biegu terminów – mówi „Rz" Maciej Bobrowicz. – Dziś nic nie zapewnia ochrony przed chaosem w sądach w sytuacji narastającej pandemii – zaznacza.
Swoje koronawirusowe propozycje przedstawiło też prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.