Raport: Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” opublikowało raport zatytułowany Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”.

Aktualizacja: 06.08.2019 14:19 Publikacja: 06.08.2019 13:27

Raport: Królowie życia w prokuraturze „dobrej zmiany”

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

mat

Jak czytamy w przedmowie, raport przedstawia "negatywne konsekwencje działalności prokuratury w sferze realizacji przez nią merytorycznych zadań, jak również ujawnia szereg patologicznych wręcz sytuacji związanych głównie z polityką kadrową stanowiącą fundament tzw. reformy prokuratury".

Czytaj także:

W prokuraturze czekają na swoje 900 +

Autorzy wytykają, że wyodrębniono grupę prokuratorów pozostających w układzie towarzysko - koleżeńskim, skupionych wokół aktualnego kierownictwa prokuratury, wiernych i lojalnych, którzy zastąpili na stanowiskach kierowniczych prokuratorów niezależnych, doświadczonych i kompetentnych, z charakterem.

- Dla osiągnięcia tego celu zniesiono kadencyjność na stanowiskach kierowniczych i konkursy na wyższe stanowiska służbowe, by móc dowolnie awansować bardzo młodych, ambitnych, ale często bez większego doświadczenia zawodowego prokuratorów - czytamy.

W raporcie najbardziej krytycznie oceniono postawy młodych prokuratorów - adeptów profesji prokuratorskiej, którzy "nie zawsze zdają sobie sprawę z cynicznego ich wykorzystania i podporządkowania przez przełożonych".

Autorzy wskazują, że z obserwacji ostatnich trzech lat wynika, iż tylko młodzi, niedoświadczeni prokuratorzy mają szansę na awans, czy to w postaci delegacji, czy też uzyskanego w trybie szczególnym tytułu prokuratorskiego. - Pozostali, rzetelnie wykonujący swoje obowiązki służbowe, a nie będący w żadnym układzie towarzysko - koleżeńskim z przełożonymi awansu się nie doczekają, zaś ci kontestujący „dobrą zmianę" w prokuraturze mogą zostać oddelegowani do jednostki niższego rzędu, niekiedy usytuowanej na drugim krańcu Polski - piszą autorzy raportu. Ich zdaniem, najistotniejszym czynnikiem motywującym te osoby do "wiernej służby" są oczywiście korzyści materialne. - Wynikają one nie tylko ze zwiększenia uposażenia związanego z szybkimi awansami, ale również uzyskiwania innych profitów, do których należy zaliczyć nagrody finansowe, dodatki mieszkaniowe oraz wynagrodzenie za uczestnictwo w różnego rodzaju gremiach. Istotne jest to, że dotyczą one grupy osób szczególnie blisko związanej z aktualnym kierownictwem prokuratury, cieszącej się dużym zaufaniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry - wskazano w raporcie.

W dokumencie zwrócono uwagę, że ważnym czynnikiem wpływającym na postawy moralne prokuratorów są systematycznie wypłacane nagrody. W ocenie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia krytycznie odnoszącego się do ich wprowadzenia, profity te przyznawane są bez stosowania jakichkolwiek kryteriów - na zasadzie całkowitej dowolności i uznaniowości. Otrzymują je zazwyczaj osoby z bliskiego kręgu Prokuratora Generalnego, ewentualnie prokuratorzy, którzy „zasłużyli się" podjęciem oczekiwanych czynności czy decyzji. Zdecydowana większość osób nagrodzonych wywodzi się z najwyższych szczebli organizacyjnych prokuratury, a prym wiodą prokuratorzy wykonujący czynności w Prokuraturze Krajowej. Jest to o tyle nieuzasadnione, że osoby te uzyskują i tak zwiększone wynagrodzenie w postaci dodatków funkcyjnych i specjalnych, a ponadto nie wykonują żadnych szczególnych czynności, które mogłyby uzasadniać konieczność ich szczególnego nagradzania. Zupełnie inaczej traktowani są prokuratorzy tzw. „liniowi", prowadzący postępowania przygotowawcze, w szczególności w jednostkach prokuratury najniższego szczebla, przyznanie którym nagrody finansowej ma charakter wyjątkowy, wręcz incydentalny - czytamy.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego