– Spadki aktywności pracodawców w II kwartale były dodatkowo dotkliwe dla młodych kandydatów, bo okres od kwietnia do czerwca to moment najbardziej intensywnych przygotowań do wielu programów praktyk letnich. Tymczasem wiele firm ze względu na rozwój pandemii odwołało lub mocno ograniczyło zaplanowane projekty kierowane do młodych talentów – wyjaśnia Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl.
Dodaje, że łącznie z I półrocza pochodziło 40 proc. ofert staży, praktyk i stanowisk juniorskich w 2020 r. Tak było nie tylko zresztą w Polsce, ale na całym świecie, bo restrykcje sanitarne i przejście na zdalną pracę utrudniały, a często uniemożliwiały realizację staży w tradycyjnej formule w siedzibie firmy. Jak oceniał Edwin Koc, dyrektor w amerykańskiej National Association of Colleges and Employers, około 16 proc. pracodawców w USA wycofało w zeszłym roku oferty staży, a pozostali często ograniczali ich skalę.
Firmy szukają talentów
Ten rok powinien być zdecydowanie lepszy dla młodych ludzi szukających możliwości zdobycia zawodowych doświadczeń. Jak zwraca uwagę Aleksandra Skwarska, ożywienie rekrutacji na staże i początkowe stanowiska juniorskie było już widoczne w III, a szczególnie w IV kwartale, który był najlepszy w całym minionym roku.
Początek 2021 r. przyniósł kolejną poprawę; liczba ofert kierowanych do stażystów i juniorów była teraz jeszcze wyższa niż w końcówce zeszłego roku, sięgając prawie 8 tys. – Firmy nieco odważniej niż przed rokiem planują też praktyki letnie oraz szukają pracowników na stanowiska młodszych specjalistów, zwłaszcza w branżach zyskujących na popularności w czasie pandemii – twierdzi Skwarska, dodając, że druga wirtualna edycja targów pracy Jobicon, którą serwis Pracuj.pl zorganizował w minionym tygodniu, przyciągnęła kolejne oferty dla młodych ludzi.
Większe otwarcie pracodawców na studentów i absolwentów potwierdza też Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera. W połowie marca ruszyła rekrutacja kandydatów do 18. już edycji programu, który daje możliwość udziału w dobrze płatnych stażach w firmach członkowskich PRB. Ponad 20 firm oferuje teraz około 80 staży w kilkunastu specjalizacjach. (Chętni mogą się zgłaszać do 15 maja).
– W tym roku widzimy większe zainteresowanie biznesu Programem Kariera, niż się spodziewaliśmy. Nowe firmy z rynku pytają o warunki uczestnictwa, a wiele z tych, które oferowały staże w 2020 r., w tym roku jeszcze zwiększyło pulę praktyk – mówi Marian Owerko. Jak dodaje, w ubiegłym roku w firmach panowała duża niepewność, przez co wiele z nich wycofało się z programu lub zawiesiło swój udział. Teraz wracają i chcą przyjąć praktykantów. – Firmy wiedzą, że kiedyś uda się pokonać koronawirusa, i już teraz przygotowują się na ten moment. A Program Kariera im w tym pomaga, łącząc z doskonałymi kandydatami: świetnie wykształconymi, zdolnymi i głodnymi sukcesów – tłumaczy Owerko.